CD DVD Paketleme

CD DVD Paketleme

Firmamız çoğaltımını yaptığı ürünleri isteiğinize göre plastik cd kutusu, karton kutuı, zarf şeklinde paketler ve uygun boyutlarda kolileme işlemini gerçekleştirir. Üst baskıları yapılmış bütün CD’ler paketlenmeye hazırdır. CD’ler için çok farklı paketleme şekilleri kullanılabilir. Ama en çok kullanılan, CD kutusudur. Standart CD kutusuna kutulama yapmak otomatik olarak el değmeden yapılabilir. Fakat diğer kutulama şekilleri genellikle elle yapılır

CD’ler için çok farklı paketleme şekilleri kullanılabilir. Ama en çok kullanılan, CD kutusudur. Standart CD kutusuna kutulama yapmak otomatik olarak el değmeden yapılabilir. Diğer kutulama şekilleri ise genellikle elle yapılır.

CD DVD Paketleme

CD Çoğaltma

Öncelikle, çoğaltım yapılacak CD/DVD içeriğinin metal kalıbı (Stamper) üretilir. Üretilen Stamper, CD/DVD imalatı için özel geliştirilmiş plastik enjeksiyon preslerine takılarak, Polycarbonat hammaddesinden üretilir.

Üretilen CD/DVD (enjeksiyonda çıktığında data içerir fakat şeffaftır) reflektif metal ve koruyucu lak kaplanarak üretim işlemi tamamlanır. Üretim süreci son derece hızlı ve kalitelidir, bu nedenle yüksek adetlerde tercih edilir.

Profesyonel ekip ve donanımımızla;

Çoklu kayıt imkanına sahip cihazlarımızla yüksek cd çoğaltabilme kapasitesi,
Auto-check sistemi ile garantili-hatasız çoğaltım,
Teslim tarihinde iş bitimi garantisi,
CD-ROM, CD-XA,Audio CD, Video CD,CD-Photo formatlarda kayıt imkanı sunmaktayız.
Önce güven ve hizmet ilkesini benimsemiş olan CD Copy Center; ücretsiz kargo imkanı ile sizlere sınırsız ve kaliteli hizmet vermektedir.
Baskı tasarımı size veya bize ait olmak üzere, cd üzerine serigrafik ve sticker baskı çalışmaları da yapılmaktadır.

CD Üretim

Profesyonel ekip ve donanımımızla;
# Çoklu kayıt imkanına sahip cihazlarımızla yüksek cd çoğaltabilme kapasitesi,
# Auto-check sistemi ile garantili-hatasız çoğaltım,
# Teslim tarihinde iş bitimi garantisi,
# CD-ROM, CD-XA,Audio CD, Video CD,CD-Photo formatlarda kayıt imkanı sunmaktayız.

İşinde uzman personelimiz ve son teknoji makine parkımız ile günlük 100.000 CD kopyalama kapasitesine sahibiz. Standart 650MB ve 700MB lık cdlerle yapılan çoğaltım işlemi, içerik ve görsellik olarak klasik matbaa baskısına göre oldukça avantajlıdır.

Çoğaltımı yapılacak CD nin uzun süre kullanılması, ulaşılabilirlik ve saklanabilirliği, kısa süre sonra çöpe atılan veya tahriş olan birçok broşür veya kitapçığa oranla sürekli el altında olmasından ve dijital ortamda olmasından kaynaklanmaktadır.

Kullanım Alanlarından Bazıları
# Demo ve animasyon sunumu
# E-Kitap
# Ürün katalog ve tanıtımı
# Reklam filmi sunumu
# CV sunumu
# Kullanım kılavuzları ve yardım dosyaları
# Şehir rehberleri
# Hizmet tanıtımları
# Fuarlar ve kamu alanları için görsel sunum istasyonları
# Video, ses, fotoğraf, multimedya, 3d gösterim ihtiyaçları
# Etkileşimli eğitim sunumları
# 3 boyutlu canlandırma

CD Üzerine Baskı

Pratik, ekonomik, işlevsel, ilgi çekici, taşıması ve saklaması kolay olan CD/DVD’nin üzerine sizin istediğiniz logo ya da çalışma basılacak ve sonrasında onlarca paketleme opsiyonu arasından sizin seçeceğiniz bir şekilde paketlenecektir. Kağıt ya da karton zarf, onlarca çeşit CD ya da DVD kutusu, PVC zarflar ve özel paketleme seçeneklerinden dilediğinizi seçebileceksiniz.

CD’lerin üzerine serigrafi yöntemi 4+1 renk (CMYK) olarak veya Pantone renklerde de baskı yapılmaktadır.
Film özellikleri şu şekildedir:

Serigrafi baskı teknolojisine sahip olan CD – DVD üzeri baskı makinesi ile CD – DVD üzerine 4+1 renk (CMYK) olarak veya Pantone renkler resim baskısı yapılır. Otomatik kontrol sistemi baskının düzgünlüğünü kontrol eder. Günlük baskı kapasitemiz 120.000 adettir.

Serigraf Baskı

Serigraf, gözenekleri gözle görülmeyecek kadar ufak, ipek malzeme kullanılarak yapılan farklı bir baskı yöntemidir.Serigrafide kaliteyi yakalamak için kullanılan değişik yöntemler vardır :

* Baskıda kullanılan grafiklerin yoğunluğuna göre farklı ipek numaraları kullanılır.
* İpeğin her bir köşesi aynı orantıda, gergili olması gerekir.
* Baskıda kalite için, kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekir.
* Serigrafide kullanılan kalıplarda baskı kalitesini etkiler. Kalıp ne kadar özenli hazırlanırsa, sonuç da ortaya çıkacak olan baskı kaliteside o kadar artacaktır.

A-CD ÖLÇÜLERİ –GENEL BİLGİ

• CD (Audio CD, Video CD, CD-ROM) Ölçüleri :
Dış çap :120 mm. İç çap : 15 mm.

• Beyaz Zemin Baskı Alanı : (Ofset baskının altında zemin olarak beyaz zemin yerine metalize edilmiş yüzey kullanılabilir. Bu durumda lütfen filmleri teslim ederken bildirmeyi unutmayınız.)
Beyaz Zemin : Dış çap : 118 mm. İç çap : 16 mm.

TASARIMLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER !!

CD Yüzeyinin kağıt gibi beyaz olmamasından dolayı beyaz bir renk olarak dikkate alınmaz. Beyaz alanlar boşluk olarak düşünülür. Zeminde beyaz kullanılması istendiğinde öncelikle zemine beyaz rengin basılması gereklidir.

Not : Serigrafi film ile birlikte mutlaka kromalin çıktı (IRIS – COPY) gönderilmesi gerekmektedir.

CD’nin zemini gümüş renginde olduğundan zemine beyaz basılmazsa istediğiniz renk birebir ayni olmayabilir.

Eğer tasarımda Gri tonlamalar varsa, bunun 4 renk üzerinde değil sadece siyah film çıkışı üzerinde yapılması gerekir.

Renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.

CD’nin Tarihçesi

CD, “Televizyonun mucidi aynı zamanda ilk video kaydedicinin de mucididir: 1826′da John Logie Baird gramafonla aynı ilkeyi kullanarak 25 cm. çapındaki balmumu bir diskin üzerine görüntü kaydedebilen bir aygıtın patentini aldı… Philips Electronics firması Philips Lazervision ile diskin üzerine görüntü kaydetme fikrini 46 yıl sonra yeniden icat etti; 1972′de tanıtımını yaptıkları bu aygıt ABD’de 1980′de, Avrupa’da 1982′de piyasaya sürüldü. Ayrıca Philips ile Sony firmalarının ortak olarak CD’yi piyasaya sürdükleri tarihtir. (1982)

Lazer okuyuculu videodisk ve CD, James T. Russell’ın icadı olan optik diskten türemiştir. Russell, vinil plakların pikap iğnesi yüzünden aşınıp yıpranmasından bıkmış ve 1965′te bilgiyi lazerle okunacak şekilde bir disk üzerine kaydetme fikrinin patentini almıştı. Philips firması, Russell’ın fikrini video görüntülerini kaydedecek şekilde genişletti ve 1969′da Klaas Compaan ve Piet Kramer, video uzunçalarını geliştirdi: 30 cm’lik video diskin ilk tanıtımı 1972′de yapıldı ve 1980′de Lazervision adıyla piyasaya sürüldü. Bu arada, 1975′te Philips’in ses üzerine sürdürülen AR-GE çalışmalarını yürüten mühendislerden Lou Ottens, sesi küçük bir optik disk üzerine kaydetmek için çalışmalar yapıyordu: Sony ile ortak geliştirme çalışmasından sonra, 1982′de yaygın olarak kullanılan 4,8 inçlik (12 cm) kompakt diskler piyasaya çıktı; bu buluş daha sonra da CD-ROM olarak bilgisayarlara uyarlandı.

Baird’in diski ile Philips’in Lazervision’ı zamanlarının ötesindeydi. Doğru düşünülmüş icatlardı ama kullanılmaları pek mümkün değildi. Bununla birlikte, disklerdeki ve lazer teknolojilerindeki ilerlemeler 1990′larda Philips, Sony, Matsushita ve Toshiba’nın “sayısal çok yönlü disk” (DVD) i geliştirmesine öncülük etti. CD ile aynı boyuttaki DVD daha fazla bilgiyi depolayabiliyordu. Bir filmi kaliteli olarak görüntüleyebilecek kadar bilgiyi depolayabilmesi sayesinde görüntü kaydında video kasetlerin yerini aldı.

Biliyor Muydunuz?

İlk CD prototipinin boyutu, kayıt süresini 74 dakikaya çıkarmak üzere 4,6 inçten (11,5 cm) 4,8 inçe (12 cm) çıkarılmıştı; çünkü Sony’nin yönetim kurulu başkanı Akio Morita’ya göre bir CD, Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisi’nin sığacağı boyutta olmalıydı. Morita, Berlin Filarmoni Orkestırası’nın şefi Herbert von Karajan’ın dostuydu; Karajan’ın yönetiminde seslendirilen bu senfoninin en iyi performans olduğu genel kabul görür. Karajan’a göre CD’lerle karşılaştırıldığında “diğer herşey havacıca” gibi kalmıştı.

Arabalardaki ve portatif CD çalarlardaki sarsıntı önleme sistemi, diskçalar sarsıldığında lazer okuyucunun müziği atlamasını fiziksel olarak önlemez. Bunun yerine, çalan müzik ile lazerin okuması arasında bir gecikme olur, yani makine sarsıldığında en son nereyi okuduğunu hatırlayarak oradan okumaya devam eder. Philips, CD aygıttan çıkarıldığında bile belirli bir süre müziği çalmayı sürdüren bid diskçalarla bu özelliğin tanıtımını yaptı.

Bir milyon satış rakamına ulaşan ilk CD, Dire Straits’in Brother’s in Arms adlı albümüdür. (1986)

CD 25 yaşında

Başta hayli pahalı olan CD’lerin okuyucuları bugünün parasıyla 2 bin 800 YTL’ydi.
Philips’in 17 Ağustos 1982′de ürettiği ilk CD, müzik endüstrisinde kimsenin tahmin etmediği bir devrim yarattı. Plağı, kasedi silip bilgi işleme de sızan ‘teker’den 25 yılda 200 milyar satıldı
Müzik endüstrisinde devrim yaratan ve daha sonra diğer alanlarda da kullanılmaya başlanan CD (compact disc) 25 yaşında. Merkezi Hollanda’da bulunan Philips’in Almanya’nın Hannover kentindeki fabrikasında 17 Ağustos 1982′de ürettiği ilk CD’nin geliştirilmesine katkıda bulunan mühendislerden Piet Kramer, “70′lerin sonu ve 80′lerin başında, bir gün eğlence ve bilgi işlem teknolojisinin, film ve program depolamak için dijital diskleri tercih edeceğini hiçbirimiz düşünmemiştik” diye anlatıyor.

CD, 90′lardan itibaren müzik endüstrisinde plak ve kasedin yerini aldı, bilgi işlem alanına girdi. CD-ROM ve DVD üretildi. 25 yılda yaklaşık 200 milyar CD satıldı.
CD olarak piyasaya çıkan ilk albüm, İsveçli grup ABBA’nın ‘The Visitors’ı oldu. 1985′te İngiliz rock grubu Dire Straits’in, dijital kaydedilen ilk albüm olan ‘Brothers In Arms’ı, 1 milyondan fazla sattı ve CD’nin müziğin geleceğindeki yeri de sağlamlaşmış oldu.

Önce klasik müzikçiler
İlk günlerde Philips fabrikalarında saatte 200 CD üretiliyordu ve bunların çok büyük kısmı klasik müzik CD’siydi. Philips’e göre ses kalitesi çok üst seviyede olan CD’lere klasik müzik dinleyicileri, başlarda pop ve rock sevenlere oranla çok daha fazla ilgi gösterdi.
İlk zamanlar plağa göre çok daha pahalı olan CD’lerin okuyucularının da fiyatı hayli yüksekti. İlk CD çalarlar bugünün parasıyla 1500 avroydu (2 bin 800 YTL).

Polygram şirketinin CD geliştirme ekibinde yer alan Frank van den Berg de, CD’lerdeki ses kalitesinin, plakların ses kalitesiyle kıyaslanamayacağını tekrar hatırlatıyor. Van den Berg, “Polygram için yapılan ilk kayıtlardan biri Şilili piyanist Claudio Arrau’nunkiydi. CD’de Arrau’nun çalarken nefes nefese kaldığı ve arada homurdandığı ortaya çıktı. Plaklarda bu sesleri duymazsınız. CD’lerdeyse ses çok temiz” diyor.

CD Nedir ?

CD, “Compact Disc” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. CD’ler sayısal verilerin makineler tarafından okunabilir bir şekilde depolanabildikleri standart bir ortamdırlar. Lazer tabanlı bir okuyucu tarafından okunabilirler. CD’ler teyplerden daha hızlı ve daha doğru bilgi depolaması yapabilirler. Daha hızlıdırlar, çünkü CD üzerindeki her ize veriler ardışık olarak yazılsalar da izler doğrudan erişilebilir durumdadırlar. Bu izlere herhangi bir sıraya bağlı olmaksızın erişibileceği anlamına gelir. Daha doğrudur, çünkü veri CD’lere ikili kodlama sistemiyle yazılır, oysa teyplerde veri analog biçime dönüştürülmelidir. Ayrıca teyplerdeki “tıslama” CD’lerde yoktur.

CD sürücü nedir? : CD sürücü, CD’ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir CD sürücü, CD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir kırmızı lazer kullanır.

CD NEDİR VE NASIL VERİ YAZILIR?

Büyük boyutlardaki dosyalarla çalışan kişiler için CD yazıcılar çok gereklidir. Sistemdeki dosyalarınızın yedeklenmesi veya dijital resim arşivinizin saklanması gibi, sizin için önem taşıyan birçok bilgiyi gümüş plakalarda saklamanızı sağlar.
Bunun dışında CD yazıcılar yardımıyla el kameranızla kaydettiğiniz görüntüleri video CD formatında kaydedebilir ya da amatör müzik çalışmalarınızı audio CD formatında basabilirsiniz.

Öncelikle bu enteresan cihazların çalışma mantığına şöyle bir göz atalım.
CD yazıcısının nasıl çalıştığını anlayabilmek için önce CD’nin temel çalışma prensibini kavramak gerekir. CD’ler genellikle aynı yapıya sahiptir. Taşıyıcı kısmı oluşturan CD’deki kalın tabakadır. Çoğu üretici bu tabakayı Polikarbon’dan yapmaktadır. Bu taşıyıcı tabakanın üzerinde ise bilgilerin kaydedildiği kısım yer alır. Bilgilerin okunması sırasında lazer bu kısımdan yansır.

Bilgilerin yazıldığı kısımda koruyucu bir kaplama bulunur, bunun sayesinde hassas kısım UV ışınlarından korunur. Ayrıca bu kaplama CD’nin ön yüzünü de oluşturur.

Yazılacak dosyaların kodlanması

Yazılabilen kısım 0,05 ile 0,1 mikrometre arasındaki mikroskobik girintilerden oluşmaktadır. Derinliği 120 Nanometre olan bu girintilere pit denir.
Pit’ler arasındaki araya da yani tümsek kısma “Land” deniyor. Pit ve Land’ların yardımıyla iki dijital temel bilgi yani 1 ve 0 oluşmaktadır. Bu iki değer iki harften oluşan bir alfabeye benzetilebilir. Bu iki değerin kombinasyonları sayesinde bilgiler bir araya gelir.
Bu girintiler ve çıkıntılar, sarmal bir şekilde tüm CD’nin etrafında binlerce kez dönerek izler oluşturur, bu izler okuyucu kafa ile takip edilir. (Bilgisayarın bunca sarmalın içerisinde doğru bilgiye ulaşabilmesi için bu sarmalların başladığı yer olan “Lead-in” kısmında bir içerik listesi bulunmaktadır (TOC-Table of contents).)

Lazerle okuma için kullanılan Teknik

CD üzerindeki bilgilerin okunması ise lazer teknolojisi sayesinde gerçekleşir. CD okuyucu/yazıcı üzerindeki bu lazerin kafası bir motor sayesinde tüm CD yüzeyinde hareket eder, yarı geçirgen bir aynaya lazeri yansıtır ve bu lazerin sadece bir yöne (lazer kafasından CD’ye) doğru geçiş yapmasına izin verir.

Lazerin dalga boyu 780 nanometredir. Bu tür dalga boyları infrared kategorisinde uzun dalga boyları olarak adlandırılır. Lazer ışını lensten çıkarak 0,8 milimetre genişliğindeki taşıyıcı yüzeye yansır. Lazerin bilgileri saklayan yüzeye ulaşması için plastiği aşındırması gerekir ve bu 1,6 milimetre genişlemeye sebep olur.

Toz zerrecikleri lazeri rahatsız eder

Neden lazer ışını direkt olarak yazma işlemini gerçekleştirmiyor hiç düşündünüz mü? Çünkü, daha geniş bir lazer ışını kirli yüzeylerden veya çiziklerden çabuk etkilenmez ve okuma işlemini gerçekleştirebilir. CD yüzeyinde çizikler olduğunda bile 0,5 milimetreye kadar olan çiziklerde lazer ışını yansıyabilecek kadar yer bulabilmekte ve veriyi okuyabilmektedir. Ancak mikrometre ölçülerinde bir lazer ışını, CD yüzeyine geri yansıyacak olursa okuyucu kafa bundan etkilenecek ve bu da okuma hatalarına sebep olacaktır.

CD’de verilerin bulunduğu yüzey, lazer ışınını bir ayna gibi yansıtmaktadır. Ancak yüzeydeki Pit ve Land’ler sayesinde yansıma yüzeyi lazeri yönlendirir ve modüle eder. Böylece yansıyan ışın geri gelirken değişmiş olur. CD sürücüsüne dönen ışın buradan tekrar yarı geçirgen aynaya düşer ve buradan bir fotodiyot’a yönlendirir. Buraya gelen ışın, iki farklı gerilimde (1 ya da 0) elektrik sinyallerine dönüşür ve bilgisayarın anlayabileceği veriler haline gelir.

CD yazıcılar kuvetli, CD sürücüler zayıf lazerlerle çalışır.

Dış görünüş itibariyle CD Yazıcıları CD Sürücülerden ayırt etmek güçtür. İkisinde de CD çekmecesini açmak için bir düğme, ses ayarı için bir düğme ve birkaç da LED bulunur.

Aradaki ufak farklarsa iç kısımlarında yer alıyor. CD Sürücüler verileri okuyabilmek için düşük bir güç harcarken, CD yazıcılar veriyi CD’ye yazabilmek için daha güçlü bir lazere ihtiyaç duyar. Örneğin bir CD-R, veriyi yazabilmek için 300 celsius’luk bir ısı kullanır. CD-RW’ler ise 500 celsius’luk bir ısı kullanır. Bunun 200 celsius’u verinin tekrar silinebilmesi için gereklidir.

CD-RW’ler, CD sürücüler arasındaki en gelişmiş teknoloji olarak dikkat çekiyorlar. Alışılagelmiş CD-ROM’ları okuyabiliyorlar ve CD yazabiliyorlar. Ayrıca yeniden yazılabilir CD’lere veri yazıp silebiliyorlar. CD-R’ler her tip CD’yi okuyabilirken, sadece CD’lere veri yazabiliyor. Yeniden yazılabilir medyalarla başa çıkamıyorlar. Yakın zamana kadar CD-RW’ler CD-R’lerden pahalıydı. Fakat zamanla CD-R’ler silinerek yerlerini CD-RW’lere bırakmaya başladılar.

CD-ROM’lar içeriğinin değiştirilmesine imkan tanımaz

İçerisinde herhangi bir veri bulunan CD-ROM’ların yüzeyi metalden oluşur. Çoğunlukla alüminyum veya alüminyum kaplamadan oluşan CD’ler eğer biraz daha gümüşümsü bir görünüme sahipse, üretici pirinç kullanmış demektir. Bu işlem CD’ye altını andıran bir parlaklık veriyor. Metali istenilen mikrometre kalınlığına getirebilmek için önce CD ısıtılır ve sonra preslenir böylece istenen bilgiler bir daha değiştirilemez bir şekilde saklanır.

Bir kere yazılabilen CD-R
Bir kere yazılabilen CD-R’lerde ise veri değiştirilebilir. Burada veri kısmı “dye” adı verilen organik renkli bir maddeden oluşur. Bu madde CD’nin de rengini belirtir ve çoğunlukla yeşil, mavi, ya da altın rengindedir. CD yazıcı, veriyi lazer ışınlarıyla yazar ve bu işlem sırasında 300 celsius’luk bir ısıyla ışın renkli yüzeye düşer, bu sayede bu kısımda bir derinleşme gerçekleşir. Yani bir Pit oluşur. Pit’lerin oluşması Land’lerin oluşması anlamına da geleceği için böylece veriler CD yüzeyine yazılmış olur.

Tekrar yazabilen CD-RW
Bir kere yazılabilen CD-R’lere göre bu teknoloji CD-RW’lere veriyi yazar ve siler. CD-R’de olduğu gibi bunda da metal yansıtıcı bir yüzey üzerinde renkli bir kısım bulunmaktadır. Bu yüzeyde de veri kodlanmış halde saklanır. CD-RW’deki renkli kısım iki farklı tipi bir arada bulundurabilir: Kristallin ve Amorph. Kimyacılar kristalleşmeden katılaşan sıvılara amorph adını veriyorlar. Örneğin, cam. Renkli tabakadaki amorph kısımları

ışını yansıtmadan geçirir. Geçen ışık ancak metal kısımdan yansıyarak geri döner. Kristallin kısımlar ise lazer veriyi okurken yansıtır. Kristallin ve amorph iki farklı yansıtıcı yüzey oluşturur ve bu sayede dijital veriler birleştirilir. CD-RW’nin yazılması sırasında yazıcı renkli yüzeye yoğun lazer ışınları yollamaktadır. Bu esnada ısı 500 celsius’u bulabilir. Bu işlemden hemen sonra renkli madde hemen soğumakta ve amorph bir duruma gelmektedir.

CD-R’daki gibi CD’yi eski haline döndürmek mümkündür. Amorph bölgeler 200 celsiusa kadar tekrar ısıtıldığında daha yavaş soğuyarak kristalleşir ve veri silinir. Bu sayede CD-RW tekrar yazılmaya el verişli hale gelir. Silme işlemi sırasında CD’nin sarmal kalıbı da yok olmasın diye üreticiler şeffaf olan yüzeye başka bir sarmal kalıp basar ve bu sayede tekrar aynı şekilde CD’ye veri yazmak mümkün olur.

Bu arada CD-RW yazabilen ve DVD okuyabilen aletler piyasada kolayca bulunabiliyor. DVD’lerin yazılabilmesi ise hala pahalı ve problemli bir iş. Hem DVD hem de CD yazabilen bir alet için yüzlerce doları gözden çıkarmalısınız.

ÇİZİK CD’LERİ KURTARMA

En sevdiğiniz müzik CD’lerinizi artık dinleyemiyor musunuz? Ya da PC’nizi yeniden kurmak istiyorsunuz, ancak Windows CD’si okuma hataları mı veriyor? Bunların nedeni çoğunlukla hassas disk yüzeyleri üzerindeki çiziklerdir. CHIP, çizik CD’leri tekrar okunabilir hale nasıl getireceğinizi açıklıyor.

Unstoppable Coppier isimli yazılım program ile çizik CD’lerdeki verilerin tekrar okunabilmesi mümkün. Böylelikle söz konusu yazılım ile, bozuk disket ve disklerdeki verileri güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Çizik CD gibi hasarli veri tasiyicilarindan veri okutmak istediginizde, kopyalama islemi yarida kalir veya bilgisayariniz sonsuz döngüye girip yanit vermez hale gelebilir. Unstoppable Copier, kopyalama islemini akilli bir sekilde sonuna kadar devam ettirir. Yinelenen kopyalama denemelerine ragmen yazilim tarafindan okunamayan veriler sonucu ortaya çikan eksik bilgiler, yer tutucularla degistirilir. Kopyalamak istediginiz seyleri serbestçe seçebilir, böylece bir CD gibi tüm bir sürücüyü okutmak veya sadece bir dizini veya tek tek dosyalari kopyalatabilirsiniz.

Kurtarılacak CD’yi veya dosyaları seçin, hedef dizini belirleyin ve Copy düğmesiyle okumayı başlatın. Yazılımın tek olumsuz yönü çok düşük çalışma temposu. Komple bir CD’yi sabit diske kopyalamak için birkaç saati gözden çıkarmak gerekiyor. Programın diske kurulması gerekmiyor. Programı sabit diske kopyaladıktan sonra zip dosyasını açabilir ve hemen çalıştırabilirsiniz. Programı aynı zamanda USB Stick’ten veya disketten de çalıştırmak mümkün.

Shareware alternatifi: IsoBuster

IsoBuster, Unstoppable Copier ile karşılaştırıldığında çok daha zengin bir işlev kapsamına sahip. Yazılım, Unstoppable Copier gibi, hasarlı CD’leri güvenli bir şekilde okuyabiliyor. Bir diğer başarılı işlevi ise oluşturduğunuz imaj dosyalarını okutabilme özelliği. IsoBuster’ın desteklediği imaj biçimleri şunlar: DAO, TAO (Duplicator), ISO (Nero, BlindRead), BIN (CDRWin) ve IMG (CloneCD).

IsoBuster, bunların içindeki tüm dosya ve dizinleri gösteriyor. Seçtiğiniz dosyaları daha sonra fare tıklamasıyla sabit diskinize kopyalayabiliyorsunuz.

Garip ama gerçek: Diş macunu ve buzlukla kurtarma

Çizik CD’leri veya DVD’leri kurtarmak için degisik yöntemler mevcut. Garip gelse de dis macunuyla amatör bir sekilde veya cila makinesiyle profesyonel bir sekilde çizik CD’leri tekrar okunabilir hale getirmek mümkün.

Dişmacunu ve yumuşak bir bezle çiziklerin üzerini (CD/DVD’nin ortasından başlayarak dışa doğru) cilalayın ve daha sonra CD’yi ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu yöntem çoğu durumda işe yarayacaktır. Burada bilmeniz gereken bir nokta da, CD’nin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli yerin daha ziyade CD’nin ortasında olduğudur; uzunçalar plaklarda olduğu gibi dışta değildir.

SkipDoctor

CD üzerindeki çizikleri gidermek için bir diğer profesyonel, ancak pahalı yöntem de, cilalama cihazı, temizlik maddeleri ve çok ince zımpara kâğıdından (veya keçeli ovma bezi) oluşan tamir setleri. Bu cihazlardan biri de yaklaşık 40 dolar’a satılan SkipDoctor (www.3nokta.com.tr/U). Çizik CD’ye, tamir setiyle birlikte gelen cilalama (yeniden yüzeylendirme) sıvısı püskürtülür ve CD SkipDoctor’a yerleştirilir. CD’yi bir defa komple sola veya sağa çevirdikten sonra, yapmanız gereken tek şey bezle kurulamak ve keçeli kağıtla cilalamaktır. Kirlilik derecesine veya çiziğin derinliğine bağlı olarak bu işlemin birkaç defa tekrarlanması gerekebilir, böylece istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Dondurma yöntemi

Değerli gümüş diskleri kurtarmak için forumlarda başka bir yöntemden daha söz ediliyor. Çizik CD’lerinizi bir buz torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun. Bazı kullanıcılar aynı yöntemi sabit disklerinde de veri kurtarmak için kullanıyorlar. Yöntem her zaman işe yaramıyor, ancak disklere herhangi bir zarar da vermiyor.

Her şeyi daha iyi okuyan optik sürücüler

Bilgisayarınızda eski bir DVD sürücüsü veya yazıcısı varsa, yeni bir sürücü satın almak, çizik CD’lerle olan sorunlarınızı en aza indirebilir.

DVD sürücü: Teac DV-516E

Sadece bir DVD sürücüye ihtiyacınız varsa ve DVD yazıcı kullanmayacaksanız, Teac’ın DV-516E DVD sürücüsünü size önerebiliriz. Bu sürücü DVD’leri 16x ve CD’leri de 48x hızında okuyabiliyor.Aygıtın en önemli özelliği ise okuma sırasında fazla gürültü çıkarmaması ve çok başarılı bir hata düzeltme işlevine sahip olması. Fiyat olarak da bir DVD yazıcıya göre çok daha hesaplı (yaklaşık 30 dolar).

DVD yazıcı: LG GSA-4163B

LG’nin GSA-4163B modeli DVD’ler, DVD-RAM’lar ve CD’ler için çok hızlı bir yazıcı. Çift katmanlı komple bir DVD’yi yazmak için ihtiyaç duyduğu süre de oldukça iyi. LG, ayrıca çok iyi bir hata düzeltme işlevine sahip. 2,6 sone’lik çalışma gürültüsünün farkına normalde pek varılmıyor. Ayrıca cihazın medya uyumluluğu da çok iyi. LG GSA-4163B’nin fiyatı yaklaşık 70 dolar.

Özetle: Çizik CD’lerinize ikinci bir sans verin. Önemli bir CD veya DVD’niz okunamayacak derecede çizildiyse bu durum can sikici ve pahali olabilir, ama dünyanin sonu demek de degil.Verilerinizi kurtarmak için halen bir sansiniz olabilir.

Unstoppable Copier mucizeler yaratamasa da iyice çizilmis CD’leri tekrar okuyabiliyor. Sadece çok uzun zamana ihtiyaç duymasi yazilimin islevselligine darbe vuruyor. Sorunu daha hizli ve konforlu bir sekilde çözmek isteyenler shareware alternatifi IsoBuster’a yönelmeliler.

Çizik CD sorununu baska yöntemlerle de çözebilirsiniz. Dis macunu veya SkipDoctor cilalama cihazi çogunlukla iyi sonuçlar verebiliyor. Acil durum çözümü olarak da diski buzlukta dondurmak mümkün.

Sürücünün yaşı da disklerin okunmasında önemli bir rol oynuyor. Teac DV- 516E gibi yeni bir DVD sürücüsü veya LG GSA-4163B gibi yeni bir DVD yazıcı çok başarılı hata düzeltme işlevlerine sahip.

Tüm bunların dışında, elbette çizikleri önlemek için en iyi yol CD’leri iyi bir şekilde muhafaza etmekten geçiyor. CD/ DVD’lerinizi kullandıktan sonra her zaman zarfına veya kutusuna geri koyun ve özellikle de asla verilerin yazılı olduğu yüzünün üzerine koymayın.

CD / DVD BOYUTLARI

CD Tipi : Normal CD CD Tipi : Kartvizit CD CD Tipi : Mini CD
Çap : 120 MM Çap : 80 MM Çap : 80 MM
Kapasite : 700 MB Kapasite : 50 MB Kapasite : 185 MB

SIK SORULAN SORULAR

CD Dışında Hangi Materyallerden CD’ye kayıt yapabiliyorsunuz?

Beta SP ,DV, VHS ve Hi8 video kasetler, Ses Kasetleri, Fotoğraf, Negatif Filmler ve Harddisk’ten DVD ve CD’ye aktarım yapabiliyoruz.

Ödeme Kosullariniz Nelerdir?

Güneş CD ’e Ödemelerinizi Nakit, Kredi Kartı, ve Banka Havalesi İle Yapabilirsiniz. Vadeli ödemelerde yalnız Kredi Kartı kabul etmekteyiz. %50 peşin %50 ise iş tesliminde alınmaktadır.

– Adrese Teslimat bölgeleri dışında kalan bölgelere nasıl hizmet veriyorsunuz?

Istanbul disindaki bölgelere Kargo ile hizmet vermekteyiz. Kargo ücreti firmamiz tarafindan karsilanmamaktadir. Ayrintili bilgileri 0 212 252 67 27 nolu telefondan veya e-mail yoluyla müsteri temsilcimizden alabilirsiniz.

En az kaç adet CD çoğaltıyorsunuz?

Adet sınırlamamız yoktur. Güneş CD olarak sizin belirttiğiniz değerlerdeki çoğaltım siparişlerinizi kabul etmekteyiz.

Daha farklı sorularınız varsa Msn Messenger yada E-Posta yolu ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ilginize Tesekkür Ederiz

CD-R nedir?
CD-R, ingilizce Compact Disc Recordable kelimelerinin kısaltılmışıdır. Kaydedilebilir boş CD demektir. Piyasada yaygın olarak bulunan kapasiteler, 650Mb, ve 700Mb’dir. 650Mb kapasiteye, yaklaşık 74 dakikalık bir ses/müzik dosyası kaydedebilirsiniz. Aynı şekilde, 700Mb kapasiteli bir CD-R’a ise, 80 dakikalık ses/müzik kaydedebilirsiniz. Bunun yanında, üreticiler tarafından, 1Mb ile 900Mb arasında istenilen kapasitede CD-R üretilebilir. Örnek vermek gerekirse, Güneş CD tarafından satılan Kartvizit CD-R 51Mb (köşeli ve oval şekilde, 8cm çapında), Mini CD-R (8cm çapında) ise 200Mb-215Mb’dir. Bunların yanında, overburn yapabileceğiniz, 870Mb’lik CD-R da vardır.

DVD-R / DVD+R / DVD-RW / DVD+RW / DVD-RAM nedir, farkları nelerdir, nerelerde kullanılır?
DVD oynatıcı ve DVD yazıcı fiyatları düştükçe, piyasada kaydedilebilir boş DVD’ye olan talep hızla artmaktadır. 2002 yılından beri, birçok firma DVD yazıcıları, ardarda yazıcıları piyasaya çıkardıkça, bu ürün için fiyatlar hızla düşmeye başlamış, bu da, DVD yazıcının kullanım yerlerini artırmıştır. Bu artışla beraber, kaydedilebilir boş DVD konusundaki teknik konular konuşulmaya başlanmıştır.

Bir mağazaya gidip, boş DVD istediğinizde, ARTI mı, EKSİ mi yada DVD+R mı, DVD-R mi türünde sorularla karşılaşılmaya başlandı. DVD yeni bir teknolojidir, ve tüm cihazlar aynı teknolojiyi desteklemezler. Hatta, bilgisayarınızda boş DVD’ye yaptığınız kaydı, yan odadaki DVD oynatıcı okumayabilir.Size, bunun neden olduğu, ve olmaması için neler yapılacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuyu üç kategoride ele alacağız: Uygulama şekilleri, Yazılma şekilleri, ve DVD sürücüler. Uygulama şekilleri ile başlayalım. İşin iyi tarafı, satın aldığınız yada kiraladığınız her DVD filmi, DVD Video denen bir formattır, tüm DVD oynatıcı ve DVD sürücüler tarafından oynatılabilir. Kötü haber de, kendi DVD-Video’nuzu hazırlayabilir, boş DVD’ye kaydedebilirsiniz, ama DVD oynatıcınızda izleyemeyebilirsiniz. Yazılma şekillerine bakacak olursak, DVD’ler şekil olarak CD’ye benzeseler de aynı şey değillerdir. En büyük fark, kapasiteleridir. Çoğu CD’ler 650 yada 700Mb veri, film yada müzik saklayabilirler. Çoğu DVD ise 4.7 Gb kapasitelidir, yani bir CD’nin ortalama 7 katı. Bu ekstra kapasite, birçok filmin tek diske sığmasına olanak verir. Bunun yanında, daha düşük kapasiteli, 8cm çapında DVD-R’lar da piyasaya çıktı. 1.4Gb / 30 dakika kapasiteli bu DVD-R, Güneş CD tarafından ithal edilmiş, ve satışa sunulmuştur.

Eğer kendi filminizi yaratmak isterseniz, bu DVD disklerin kaydedilebilir olanlarının birinden edinmeniz gerekir. İşler burada karışmaya başlıyor. Düşünün ki 5 çeşit VHS kaset olsaydı, her biri aynı gibi görünse de, aslında birbirinden farklı olsalardı. Yazılabilir DVD’de toplam 5 format vardır: DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW, ve DVD+R. Bunların arasındaki farklar, verilerin diske yazılıp okunma şekilleriyle ilgilidir, ve tam olarak farkı açıklamak zordur. Size şöyle bir örnek verelim. Farzedelim tüm dünya tüm yazılı dökümanlarda sadece ingilizce kullanmak için anlaştı. Amerika soldan sağa yazmaya devam edeceklerdir. Başka bir ülke, sağdan sola doğru yazmayı tercih edebilir. Bir diğer ülke de, yukarıdan aşağıya doğru yazmayı tercih edebilir. Sonunda olacak olan ise, yazımda aynı dil kullanılsa bile, aynı şey anlatılsa bile, bir ülkedeki insanlar, diğer ülkede yazılan dökümanı okuyamayabileceklerdir. DVD kaydı, bu şekilde bir karışıklığa yol açtı. DVD daha yeni oluşan, gelişen bir teknolojidir, ve bu konuların çözüme ulaşması zaman alacaktır. Tek yapabileceğiniz, hepsini anlamaya çalışmaktır.

Kolay bir yol, birbiriyle ilgisi olmayan 5 farklı DVD disk olduğunu düşünmek ve kabul etmektir. Şimdi formatları tek tek inceleyelim. İlk olarak, DVD-R ve DVD+R diskleri sadece bir defa yazılabilir. DVD filmlerini bunlara, sadece bir defa kaydedebilirsiniz. Bu çimento ile suyu karıştırıp beton yapmaya benzer, sertleşip beton olduğu zaman, onu değiştirmek için, kırmanız ve yıkmanız gerekir. Biraz daha detaya inersek, DVD-R diskleri de iki türlüdür, Authoring model, ve genel model. Hem DVD-R ve hem de DVD+R diskleri, DVD oynatıcıların çoğunda oynatılabilir, eskilerinde bile. Dolayısıyla, filminizi böyle bir diske kaydederseniz, büyük olasılıkla DVD oynatıcınızla çalabilirsiniz. Authoring model DVD-R’a yazan yazıcılar ile genel model DVD-R’a yazan yazıcılar farklıdır. Piyasada olan DVD-R’ların hemen hemen tamamı genel modeldir. Aksini belirtmediğiniz sürece, Güneş CD tarafından size sağlanan tüm DVD-R’lar genel modeldir. Bir de, bir defadan daha fazla kaydedilebilen DVD formatları vardır. DVD+RW, DVD-RW ve DVD-RAM disklere binlerce kere kayıt yapılabilir. Kaydettiğiniz filmi beğenmediyseniz, aynı diskin üzerine yeni bir film kaydedebilirsiniz.

Bu diskler, duvar boyamaya benzer. Duvarın rengini beğenmezseniz, yeni bir boya ile rengini değiştirebilirsiniz. Tüm bu yeniden yazılabilir formatlar birbirlerinden biraz farklıdır. Örneğin DVD-RAM, bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemek amacıyla yaratılmıştır. Ama, DVD filmleri kaydetmek istiyorsanız, diğer formatların bir tanesi daha uygun olabilir. DVD oynatıcıların çoğu, DVD-RAM disklerini çalamaz. DVD-RW ve DVD+RW formatlarının her ikisi de DVD film kaydetmek için uygundur, ancak bunların arasında, BETA ve VHS arasındaki fark ve rekabete benzetilebilir . İlerleyen yıllarda, kullanıcılar, hangi formatı kullanacaklarına kendileri karar verecekler, ve sonunda ya bir format kazanacak ve yaygın olarak o kullanılacak, veye her iki format birleştirilip tek bir standart oluşturulacak, fakat şu an için bilinmesi gereken, herhangi biri, henüz evrensel bir standart format değil. Bir başka nokta da, DVD oynatıcıların çoğu, yeniden yazılabilir diskleri oynatamaz.

Yeni oynatıcıların çoğu, artık bu tür diskleri oynatabiliyor, ama evde eski bir DVD oynatıcınız var ise, çalamayabilirsiniz. Genel olarak, DVD oynatıcınız ne kadar yeni ise, kaydedilebilir ve yeniden yazılabilir DVD’leri sorunsuz oynatma olasılığı o kadar yüksektir. dvdplusrw.org adresinde, DVD+R ve DVD+RW ile uyumlu olan ve olmayan sürücü listesini bulabilirsiniz. Bunlar sadece referans olarak kullanılabilecek, resmi olmayan bilgilerdir. DVD sürücüler konsuna gelince, bu sizin bilgisayarınızla ilgili bölümdür. Bu da, aynı DVD-R veya DVD+R ayrımı gibi, sürücü üreticileri tarafından baştan belirtilen özellikleridir. Sürücüyü aldığınız zaman, hangi tür medyaya yazabileceği zaten bellidir. Sürücüyü üreten firma, DVD+R/RW sürücü olarak ürünü tanımlıyorsa, hem DVD+R, hem de DVD+RW üzerine kaydedebileceği anlamına gelir. Son aylarda, daha çok firma, birden fazla formatı destekleyen sürücüleri piyasaya çıkarmaktadır.

CD-RW nedir ve nerede kullanılır?
CD-RW, İngilizce Compact Disc Re-Writable kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir. Bu diskin üzerine teorik olarak 1000 defa kayıt edilebilir. CD-R’lere göre biraz daha karışık bir yapıya sahiptir.Kimyasal bir katmanın yerini iki farklı yüzey alır: Dielektirik yüzeyi ve faz değişimi metali yüzeyi. CD yazıcısı, lazerin ısısıyla yansıma niteliğinde bir yansıma meydana getirir.Lazer,çukur (pit) oluşturarak,yansıyan ışığın daha fazla saçılmasını sağlar. Böylece karanlık alanlar oluşur. Bu sistemin geri dönüşü mümkündür. Teoride bir CD-RW, 1000 defa silinebilir ve yeniden yazılabilir ancak pratikte bu sayıya ulaşmak pek mümkün olamamaktadır.

Bunun en önemli sebebi ise medyayı iyi koruyamamamız olmaktadır. CD-RW ‘leri mutlaka bir CD kutusu içerisinde fiziki etkilerden ve parlak ışık kaynaklarından korumamız gerekmektedir.Yeniden yazılabilir CD’ler ( CD-RW ) yazma hızları açısından incelendiğinde, sadece belirli bir hıza kadar çıkabildiği görülür. Önemli bir hatırlatma: 16x-24x bir CD-RW medya, en az 16x yeniden yazma hızına sahip bir CD yazıcı tarafından yazılabilir. Yani hız belirtilirken, hız aralığı olarak belirtilen değerden küçük olanından daha düşük hızlarda, büyük olanından ise daha yüksek hızlarda kayıt mümkün değildir. Bu değerlerin dışına çıkamazsınız, örneğin, 40x/12x/48x bir CD yazıcıyla 16x-24x bir medyayı kulanamasınız.

Aynı şekilde, 40x/12x/48x bir yazıcı ile, 4x’i destekleyen bir medyaya, 4x’ten daha hızlı, mesela 12x kayıt yapamazsınız. Kullanım amacınıza göre, CD-RW’ı defalarca yazabilir, silebilir, veya yüksek kapasiteli bir floppy disket mantığıyla da kullanabilirsiniz. Bu konuya ilişkin bir dipnot olarak, Audio CD hazırlamak için genellikle CD-RW kullanamayacağımızı hatırlatmalıyız. Çünkü CD-RW’lerin kendilerine has yansıtma yüzeyleri çoğu CD çalar ile uyuşmaz. Bazı CD çalarlarda, CD-RW ile uyumlu olup olmadığı, ürünün üzerinde, yada kullanma kılavuzunda belirtilmiştir. Bir de, Philips ve bazı markalar tarafından piyasaya sunulan Deck Recorder ? Audio recorder’lar vardır.

Bunlar, bilgisayardan bapımsız olarak müzik CD’si hazırlamanıza yardımcı olur. Philips Audio Recorder, sadece Audio CD-R ve Audio CD-RW’ya kayıt yapabilmektedir. Güneş CD ürün yelpazesinde, her iki ürün de bulunmaktadır.

CD-R/DVD-R tanımlamasında kullanılan X nedir?
Optik cihazların hemen hepsinde okuma ve yazma hızlarının belirlenmesinde X sabiti kulanılır. Ancak X’in değeri CD ve DVD’ler için farklı anlam taşır. CD sürücü ve yazıcılarda 1X’in karşılığı saniyede 150 KB’dir. DVD sürücü ve yazıcılar için kulanılan X değeri ise saniyede 1353 KB’dir. DVD-ROM’daki 1X, 1353KB/saniye, yani kabaca CD-ROM sürücüdeki 1X’in 9 katıdır. 16X bir DVD-ROM sürücüsü, 144X CD-ROM sürücüsünün hızına eş değerde okur. DVD aslında 9 kat daha hızlı dönmez, DVD’nin bit density (veri yoğunluğu olarak çevirebilirirz) daha yüksektir.Kaba bir hesapla, bir CD’de okuyabileceğinizin 3 katı daha fazla bilgiyi DVD’den okutabilirsiniz.

Pratikte ise, CD-R’ların ve DVD-R’ların üzerinde, teorik olarak hangi hıza kadar destekledikleri genelde belirtilir. Bu değerlerin doğruluğunu, ancak ürünü deneyerek anlayabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe, CD yazıcıların destekledikleri yazma hızları zaman içinde 1X’den 2003 sonunda 52X’e kadar çıkmıştır. Bu noktada, yüksek hızla kayıt yapmanıza imkan veren, kaliteli CD-R’ın önemi artmıştır. DVD yazıcılar için ise, 8x yazıcılar piyasaya çıkmıştır. Güneş CD, dünyada teknolojiyi yakından takip eden, ve birçok ürünü Türkiye’ye ilk getiren firma olarak, hem kaydedilebilir CD, hem de DVD konusunda, dünyada yeni çıkmış birçok ürünü stoklarında bulundurmaktadır. 2003 yılı sonu itibarıyla, Güneş CD stoklarında yer alan ürünler ve destekledikleri hızlar: CD-R 56X CD-RW 16X-24X DVD-R 8X DVD-RW 2X DVD+R 8X DVD+RW 4X Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu ise, gerçek anlamda her CD-R, üzerinde yazan yüksek hızı desteklemeyebilir. Bu konuda size tavsiyemiz, önce az miktarda alıp, yazıcınızla medyanın uyumluluğunu test ettikten sonra medya alımı yapmanız. Teorik olarak, 650Mb yani 74 dakikalık bir kaydı 1x yazabilen bir CD yazıcı ile 74 dakikada, 2x yazabilen bir yazıcı ile 37 dakikada, 4x yazabilen bir yazıcı ile 19 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Kaydın bitiminde, sonlandırmak, yani finalize etmek ise 1-2 dakika daha alacaktır. CD kayıt hızlarının çoğu lineerdir, yani 12x kayıt yapmak, 6x kayıt yapmaya göre 2 kat daha hızlıdır. Eğer yazıcınız PCAV teknolojisini kullanıyor ise (partial constant angular velocity), diskin neresine kayıt yaptığınıza bağlı olarak hız değişecektir. Mesela 20X kayıt yapan ve PCAV teknolojisini kullanan bir yazıcı, en başta, CD’nin iç göbeğinde 12x olarak kayda başlayıp, dışarılarda 20x’e ulaşıyorsa, 60 dakikalık bir albüm için toplam kayıt süresi 3 dakika ile 5 dakika arasında olacaktır. yazıcı kafası, içte çok hızlı dönerken, dışlara doğru kayda devam ettikçe, hızı yavaşlayacaktır. Rotasyonel hız olarak, 1X olarak okunan bir disk, CD’nin göbekte 530rpm olarak, en dışına doğru ise 200rpm olarak döner. Lineer hız sabittir, diske bağlı olarak 1.2m/s ile 1.4m/s arasında değişir.

CD için, Replication ile Duplication arasındaki fark nedir? Replication CD ne demektir?
Müzik marketlerden, yada mağazalardan alacağınız CD-ROM yada müzik CD’leri, gazeteler yada magazinlerle verilen CD’ler, piyasada orjinal CD yada gümüş CD olarak da tabir edilen, fabrikadan, içerikli olarak çıkan, kalıp yoluyla üretilmiş CD’lerdir. Bunlarda kullanılan kimyasallar farklıdır, ve üretim sırasında, veriyi saklayan boya kaplandıktan sonra, üzerine bir kalıp ile kaşe basılır gibi basılarak, seri üretim yapılmaktadır. Bu tür CD’leri, seri olarak üreten fabrikalar vardır. Türkiye’de 2003 yılı sonunda, 20′nin üzerinde CD üretim hattı vardır. Gazetelerin dağıttığı, değişik magazinlerle beraber dağıtılanlar, yada yeni müzik albümlerinin ve filmlerin çoğu, bu tesislerde üretilmektedir.

Bu tür CD’lerin üzerine, daha sonra kayıt yapmak, eklemek, yada silmek mümkün değildir. Replication CD’leri hazırlamak için, kalıp olarak anlattığımız Stamper’ın hazırlanması gerekmektedir. Bunun maliyeti yüksek olduğu için, düşük miktarlarda, birim başına düşen Stamper maliyeti çok yüksek olacaktır, ve ürünün birim maliyetini artıracaktır. Bu durumda, boş medya üzerine, tek tek kayıt yapmak daha uzun sürse de, çok daha hesaplı olacaktır. CD için Duplication ise, kaydedilebilir medya üzerine (boş CD), CD yazıcı ile kayıt yapma işlemini anlatır. Burada kullanılan disklerin kimyasalları farklı olup, lazer ile yakıldığında, veriyi CD’ye yazmaya ve saklamaya yarar. Burada kullanılabilecek boş medya (CD-R /CD-RW ) ile, yazma işlemini yapacağınız yazıcınızın uyumlu olması gerekmektedir. Bu tür çoğaltımı yapan, bilgisayara bağlı yada bilgisayardan bağımsız çalışan sistemler vardır, bunlara da Duplicator denir. Bu sistemler sayesinde, aynı anda birden fazla kopya yapabilirsiniz.

CD oynatıcım, kaydettiğim CD-R’ı okumuyor, neden?
Her CD oynatıcı, CD-R /CD-RW uyumlu değildir. Özellikle eski teknolojiye sahip olan CD oynatıcıların bir kısmı, CD-R kalitesi yada başka etkenlere bağlı olmaksızın, CD-R oynatamazlar. Bu bir hata değildir, sadece uyumsuzluktur. Son yıllarda, piyasaya yeni çıkan oynatıcıların çoğu, CD-R uyumludur.

CD-R yuvarlak olmak zorunda mıdır?
Hayır. Cd yazıcınızın içinde, 8cm ve 12cm çapında iki tane yuva vardır. Dış hatları, en az 3 noktadan 8cm yada 12cm’lik yuvanın kenarına değmek, ve ağırlık merkezi yine disketin ortasında olmak şartıyla, dilediğiniz şekilde CD-R ürettirmek mümkündür. Bu, pratikte uygulanırken, firmalar, kendi firmalarının logosu yada ürünlerinin şeklinde CD-R ürettirip, buna firmanın kataloğunu yükletmektedir. Halen mağazalarımızda satılmakta olan kartvizit CD-R (kredi kartı büyüklüğüne yakın, dikdörtgen şeklinde, 51Mb kapasiteli), mini CD-R (200-215Mb kapasiteli, 8cm çapında), burç CD-R (51Mb, değişik şekilde), kalp yada çiçek şeklinde, ve değişik şekillerde 51Mb kapasiteli CD-R stoklarımızda mevcuttur.

Müzik CD’si hazırlamak için Audio CD-R mı kullanmalıyım?
Stand-alone, yani bilgisayardan bağımsız çalışan Audio CD Recorder cihazınız var ise, bunlarla yapacağınız kayıtlarda kullanmak için, Audio CD-R / Audio CD-RW kullanmalısınız. Onun dışında, bilgisayarınızda hazırlayacağınız müzik CD’leri için, kaliteli başka bir CD-R kullanabilirsiniz.

CD yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyim?
CD yazıcı alırken dikkat edilecek konular:
1. Yazma hızı (Ne kadar hızlıysa, CD yazıcı o kadar iyidir demek yanlıştır. Kullanacağınız medyanın kalitesi, yazmada kullanacağınız program, ve kimi zaman bilgisayarınızın konfigürasyonu yazma hızını etkiler)
2. CD-RW ( CD yazıcınızın, yeniden yazılabilir CD’ye (CDRW) yazabilme özelliği)
3. Overburn ve RAW modu desteği ( Overburn destekleyen yazıcılar, CD-R’a kapasitesinin üzerinde veri yazmanıza olanak verir. Kopya korumalı bir program CD-ROM’u kopyalamak istediğinizde, RAW destekli bir yazıcıya ihtiyaç duyacaksınız. CD yazıcınız, bu özellik sayesinde, CD üzerindeki her bir veriyi (byte) ayrı ayrı kopyalayacaktır)
4. Garanti ve Fiyat (Öncelikle güvendiğiniz bir firmadan, güvendiğiniz bir markayı almanızda fayda var. Garanti süresi içinde meydana gelebilecek arızalarda, iyi servis alabilmeniz önemlidir )

700Mb üzerindeki CD-R kayıtları nasıl yapılır? Her yazıcı ve her oynatıcı buna uyumlu mudur?
Ürünlerimiz arasinda olan 780-870Mb kapasiteli CD-R’lari yazmak için, Overburn denilen islemi yapmaniz gerekmektedir. Her yazici overburn islemini desteklemez. Bu islemde, CD-R’in, en dis bölümlerine veri kaydedilir. Hangi yazicilarin overburn destekledigi, yazici kataloglarinda belirtilmistir. Overburn islemi yapilan, ve kayit yapilan CD-R’lar, çogu oynaticilar tarafindan taninacaktir, ama her oynatici tanimayabilir. Overburn isleminin nasil yapilacagini,Nero ayarlarini, website’mizin girisinde görebileceksiniz. Bu islem, overburn’ü desteklemeyen yazicilarla yapildiginda, yaziciniza zarar verebilir.

52x yazıcım, üzerinde 52x yazan bir CD-R’a ancak 16x kayıt yapabiliyor, neden?
CD-R üzerindeki yazma hızı, ithalatçı yada üretici firma tarafından, diskin üzerine basılan hızdır. Bu hız, genel anlamda, test yapıldığında ulaşılabilen en yüksek hızı belirtir. 52x yazıcınıza, boş CD-R koyduğunuzda, kayıt sırasında en çok 52x’e ulaşmasını bekleyeceksiniz, ama bu ortalama yazma hızı değildir. CD yazıcınız, güvenli olan en yüksek hızda yazacaktır. Bazı büyük yazıcı üreticileri, sadece kendi markaları yada onayları ile satılan disklerin kullanılmasını teşvik etmek amacıyla, yazılım hileleriyle, sadece kendi belirledikleri kodla üretilmiş disklerde maksimum hıza çıkılmasına izin verebilirler. Kendi belirlediği kod yok ise, otomatik olarak hızı 8x’e düşürmeye ayarlanmış olabilir. Bu bir anlamda pazarlama taktiğidir, diskin kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Aynı disk, başka bir yazıcı ile 52x kaydedilebilir. Bunun yanında, üzerine basılan hıza kara veren firmalar, normalde en yüksek 24x destekleyen bir CD-R’a, daha pahalıya satabilmek için, 52x bile bastırabilirler. Güneş CD ürünleri arasında, değişik ürünlerimiz, 24x-56x aralığında yazılabilmektedir.

Bir CD-R’ın ömrü nedir?
Bu konuda değişik araştırmalar yapılmıştır. Isı, ışık, nem, ve havadaki kimyasallarla temas, bu süreci değiştirebilmektedir. Yapılan testlerde, değişik kimyasallar ve değişik üretim teknikleriyle üretilen diskler, 70 ile 100 yıl arasında çalışacağı tahmin edilmiştir. Bu tahmin, disklerin uygun koşullarda, güneş ışığından uzak saklanması esasına göre yapılmıştır. Gerçek hayatta, iyi saklanmayan, taşınmayan, ve güneş ışığına maruz kalan disklerin aylar içinde kullanılamaz hale gelebileceğini biliyoruz.

CD-R ve CD-RW ürünlerini nasıl işaretlemeli ve etiketlemeliyiz?
Bunun için en iyi yöntem, bu iş için özel olarak imal edilen Marker kalemlerini kullanmaktır. Bu kalemlerin özelliği, CD’nin üzerindeki parlak lacquer yüzeye zarar vermemesidir. Güneş CD ürünleri arasında, tekli, ikili, ince ve kalın uçlu, mavi-kırmızı-siyah renkli kalemler bulunmaktadır. Bir diğer yol da, etiketlemektir. Yalnız bu noktada dikkatli olmak gerekmektedir. Etiket yapıştıktan sonra kesinlike sökülmemeli, kaldırılmamalıdır. Veriler, Lacquer adı verilen parlak gümüş renkli yüzeyin altındadır. Bu yüzey kalkarsa yada soyulursa, diski bir daha kullanamazsınız. Bu yüzeyi çok iyi korumalısınız. Kurşun kalem, tükenmez kalem yada o yüzeye zarar verebilecek başka kalem kullanırsanız, verilerinize bir daha ulaşamayabilirsiniz.

Elimde 4.6GB bir dosya var, ama 4.7GB kapasiteli bir DVD-R’a sığmıyor, neden?
Sorun şu, bilgisayarcılar, DVD sürücüleri ve DVD diskleri için kullanılan terminoloji farklı. Bilgisayar , ikili sayı sistemi (binary system) kullanıyor. DVD sürücü ve disk üreticileri, ondalık sistemi kullanmayı tercih etmişler. 4.7GB kapasiteli bir DVD+RW, aslında sadece 4.37GB veri saklayabilir (formatlama için kullanılan kapasite de bu değerden düşülecektir). Bilgisayar dilinde 1GB= 1 gigabytes= 1,073,741,824 bytes DVD dünyasında ise 1GB= 1 gigabytes= 1,000,000,000 bytes

KARTVİZİT CD BASKI

Ufak, taşınabilirliği kolay ve hoş bir görünüme sahip olduğu için sıkça kullanılmaktadır. Tanıtım ve İnteractive cd amaçlı kullanılmaktadır. Kapasitesi 50 MB.’dır.

Eğer Kartvizit CD niz ile yapabileceklerinizden henüz haberiniz yoksa lütfen bir kaç dakikanızı bize ayırın… Küreselleşme sürecinin hız kazandığı günümüz dünyasında kolay ve ucuz tanıtım araçları büyük önem kazanmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkemizde bu araçların önemi bir kat daha artmaktadır. Firmamız bu ihtiyaçtan yola çıkarak çağın gereklerine uygun bir reklam-tanıtım aracı olan kartvizit cd’ sini geliştirmiştir. Kartvizit Cd’ ler son zamanlarda az yer kaplayan manyetik bilgi depolamada tercih edilir olmuşlardır. Bu tercihin sebebi boyutları gereği cd’ nin oldukça az yer kaplamasıdır. Adından da anlaşıldığı gibi bu cd’ ler birer kartvizit boyutundadır. Firmamız bu kolay taşınabilir medyayı şirketlerin, otellerin, şahısların reklamlarını, kataloglarını ve tanıtımlarını gerçekleştirmek için kullanılır hale getirmektedir.

Kartvizit ebatında, bilgisayara takıldığında otomatik olarak açılabilen “interaktif tanıtım cd’leridir. Fuarlarda ve organizasyonlarda taşınması ve dağıtılması daha kolay ve daha etkili cdlerdir. Cepte rahatlıkla taşınabilmesi nedeniyle daha çok tercih edilen cd’lerdir.

Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit normal kartvizitler büyüklüğünde CD’ler olup; içinde 50 Mb’ a kadar veri taşıyabilmektedir. Cüzdan içinde ve kartvizit çantasında taşınabilmektedir.

Dijital kartvizitlerin kişisel bilgilerin yanısıra çalışılan kurumla ilgili detaylı bilgilerin içinde yer alabilir.

Kartvizitlerin avantajları;

• Kolay Barındırılabilirlik
• Kolay Taşınabilirlik
• Etkileyici Sunum ve İmaj Üstünlüğü
• Yüksek Veri Barındırma Kapasitesi
• Sesli-Video Görüntülü-İnteraktif Yapı
• İstenilen Sayıda ve Esnek Üretim
• Sık Güncellenebilme Olanağı