Sık Sorulan Sorular

CD Dışında Hangi Materyallerden CD’ye kayıt yapabiliyorsunuz?

Beta SP ,DV, VHS ve Hi8 video kasetler, Ses Kasetleri, Fotoğraf, Negatif Filmler ve Harddisk’ten DVD ve CD’ye aktarım yapabiliyoruz.

Ödeme Kosullariniz Nelerdir?

CD Copy Center ’a Ödemelerinizi Nakit, Kredi Kartı, ve Banka Havalesi İle Yapabilirsiniz. Vadeli ödemelerde yalnız Kredi Kartı kabul etmekteyiz. %50 peşin %50 ise iş tesliminde alınmaktadır.

– Adrese Teslimat bölgeleri dışında kalan bölgelere nasıl hizmet veriyorsunuz?

Istanbul disindaki bölgelere Kargo ile hizmet vermekteyiz. Kargo ücreti firmamiz tarafindan karsilanmamaktadir. Ayrintili bilgileri 0 212 252 67 27 nolu telefondan veya e-mail yoluyla müsteri temsilcimizden alabilirsiniz.

En az kaç adet CD çoğaltıyorsunuz?

Adet sınırlamamız yoktur. CD Copy Center olarak sizin belirttiğiniz değerlerdeki çoğaltım siparişlerinizi kabul etmekteyiz.

Daha farklı sorularınız varsa Msn Messenger yada E-Posta yolu ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ilginize Tesekkür Ederiz

CD-R nedir?
CD-R, ingilizce Compact Disc Recordable kelimelerinin kısaltılmışıdır. Kaydedilebilir boş CD demektir. Piyasada yaygın olarak bulunan kapasiteler, 650Mb, ve 700Mb’dir. 650Mb kapasiteye, yaklaşık 74 dakikalık bir ses/müzik dosyası kaydedebilirsiniz. Aynı şekilde, 700Mb kapasiteli bir CD-R’a ise, 80 dakikalık ses/müzik kaydedebilirsiniz. Bunun yanında, üreticiler tarafından, 1Mb ile 900Mb arasında istenilen kapasitede CD-R üretilebilir. Örnek vermek gerekirse, CD Copy Center tarafından satılan Kartvizit CD-R 51Mb (köşeli ve oval şekilde, 8cm çapında), Mini CD-R (8cm çapında) ise 200Mb-215Mb’dir. Bunların yanında, overburn yapabileceğiniz, 870Mb’lik CD-R da vardır.

DVD-R / DVD+R / DVD-RW / DVD+RW / DVD-RAM nedir, farkları nelerdir, nerelerde kullanılır?
DVD oynatıcı ve DVD yazıcı fiyatları düştükçe, piyasada kaydedilebilir boş DVD’ye olan talep hızla artmaktadır. 2002 yılından beri, birçok firma DVD yazıcıları, ardarda yazıcıları piyasaya çıkardıkça, bu ürün için fiyatlar hızla düşmeye başlamış, bu da, DVD yazıcının kullanım yerlerini artırmıştır. Bu artışla beraber, kaydedilebilir boş DVD konusundaki teknik konular konuşulmaya başlanmıştır.

Bir mağazaya gidip, boş DVD istediğinizde, ARTI mı, EKSİ mi yada DVD+R mı, DVD-R mi türünde sorularla karşılaşılmaya başlandı. DVD yeni bir teknolojidir, ve tüm cihazlar aynı teknolojiyi desteklemezler. Hatta, bilgisayarınızda boş DVD’ye yaptığınız kaydı, yan odadaki DVD oynatıcı okumayabilir.Size, bunun neden olduğu, ve olmaması için neler yapılacağı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuyu üç kategoride ele alacağız: Uygulama şekilleri, Yazılma şekilleri, ve DVD sürücüler. Uygulama şekilleri ile başlayalım. İşin iyi tarafı, satın aldığınız yada kiraladığınız her DVD filmi, DVD Video denen bir formattır, tüm DVD oynatıcı ve DVD sürücüler tarafından oynatılabilir. Kötü haber de, kendi DVD-Video’nuzu hazırlayabilir, boş DVD’ye kaydedebilirsiniz, ama DVD oynatıcınızda izleyemeyebilirsiniz. Yazılma şekillerine bakacak olursak, DVD’ler şekil olarak CD’ye benzeseler de aynı şey değillerdir. En büyük fark, kapasiteleridir. Çoğu CD’ler 650 yada 700Mb veri, film yada müzik saklayabilirler. Çoğu DVD ise 4.7 Gb kapasitelidir, yani bir CD’nin ortalama 7 katı. Bu ekstra kapasite, birçok filmin tek diske sığmasına olanak verir. Bunun yanında, daha düşük kapasiteli, 8cm çapında DVD-R’lar da piyasaya çıktı. 1.4Gb / 30 dakika kapasiteli bu DVD-R, CD Copy Center tarafından ithal edilmiş, ve satışa sunulmuştur.

Eğer kendi filminizi yaratmak isterseniz, bu DVD disklerin kaydedilebilir olanlarının birinden edinmeniz gerekir. İşler burada karışmaya başlıyor. Düşünün ki 5 çeşit VHS kaset olsaydı, her biri aynı gibi görünse de, aslında birbirinden farklı olsalardı. Yazılabilir DVD’de toplam 5 format vardır: DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW, DVD+RW, ve DVD+R. Bunların arasındaki farklar, verilerin diske yazılıp okunma şekilleriyle ilgilidir, ve tam olarak farkı açıklamak zordur. Size şöyle bir örnek verelim. Farzedelim tüm dünya tüm yazılı dökümanlarda sadece ingilizce kullanmak için anlaştı. Amerika soldan sağa yazmaya devam edeceklerdir. Başka bir ülke, sağdan sola doğru yazmayı tercih edebilir. Bir diğer ülke de, yukarıdan aşağıya doğru yazmayı tercih edebilir. Sonunda olacak olan ise, yazımda aynı dil kullanılsa bile, aynı şey anlatılsa bile, bir ülkedeki insanlar, diğer ülkede yazılan dökümanı okuyamayabileceklerdir. DVD kaydı, bu şekilde bir karışıklığa yol açtı. DVD daha yeni oluşan, gelişen bir teknolojidir, ve bu konuların çözüme ulaşması zaman alacaktır. Tek yapabileceğiniz, hepsini anlamaya çalışmaktır.

Kolay bir yol, birbiriyle ilgisi olmayan 5 farklı DVD disk olduğunu düşünmek ve kabul etmektir. Şimdi formatları tek tek inceleyelim. İlk olarak, DVD-R ve DVD+R diskleri sadece bir defa yazılabilir. DVD filmlerini bunlara, sadece bir defa kaydedebilirsiniz. Bu çimento ile suyu karıştırıp beton yapmaya benzer, sertleşip beton olduğu zaman, onu değiştirmek için, kırmanız ve yıkmanız gerekir. Biraz daha detaya inersek, DVD-R diskleri de iki türlüdür, Authoring model, ve genel model. Hem DVD-R ve hem de DVD+R diskleri, DVD oynatıcıların çoğunda oynatılabilir, eskilerinde bile. Dolayısıyla, filminizi böyle bir diske kaydederseniz, büyük olasılıkla DVD oynatıcınızla çalabilirsiniz. Authoring model DVD-R’a yazan yazıcılar ile genel model DVD-R’a yazan yazıcılar farklıdır. Piyasada olan DVD-R’ların hemen hemen tamamı genel modeldir. Aksini belirtmediğiniz sürece, CD Copy Center tarafından size sağlanan tüm DVD-R’lar genel modeldir. Bir de, bir defadan daha fazla kaydedilebilen DVD formatları vardır. DVD+RW, DVD-RW ve DVD-RAM disklere binlerce kere kayıt yapılabilir. Kaydettiğiniz filmi beğenmediyseniz, aynı diskin üzerine yeni bir film kaydedebilirsiniz.

Bu diskler, duvar boyamaya benzer. Duvarın rengini beğenmezseniz, yeni bir boya ile rengini değiştirebilirsiniz. Tüm bu yeniden yazılabilir formatlar birbirlerinden biraz farklıdır. Örneğin DVD-RAM, bilgisayarınızdaki bilgileri yedeklemek amacıyla yaratılmıştır. Ama, DVD filmleri kaydetmek istiyorsanız, diğer formatların bir tanesi daha uygun olabilir. DVD oynatıcıların çoğu, DVD-RAM disklerini çalamaz. DVD-RW ve DVD+RW formatlarının her ikisi de DVD film kaydetmek için uygundur, ancak bunların arasında, BETA ve VHS arasındaki fark ve rekabete benzetilebilir . İlerleyen yıllarda, kullanıcılar, hangi formatı kullanacaklarına kendileri karar verecekler, ve sonunda ya bir format kazanacak ve yaygın olarak o kullanılacak, veye her iki format birleştirilip tek bir standart oluşturulacak, fakat şu an için bilinmesi gereken, herhangi biri, henüz evrensel bir standart format değil. Bir başka nokta da, DVD oynatıcıların çoğu, yeniden yazılabilir diskleri oynatamaz.

Yeni oynatıcıların çoğu, artık bu tür diskleri oynatabiliyor, ama evde eski bir DVD oynatıcınız var ise, çalamayabilirsiniz. Genel olarak, DVD oynatıcınız ne kadar yeni ise, kaydedilebilir ve yeniden yazılabilir DVD’leri sorunsuz oynatma olasılığı o kadar yüksektir. dvdplusrw.org adresinde, DVD+R ve DVD+RW ile uyumlu olan ve olmayan sürücü listesini bulabilirsiniz. Bunlar sadece referans olarak kullanılabilecek, resmi olmayan bilgilerdir. DVD sürücüler konsuna gelince, bu sizin bilgisayarınızla ilgili bölümdür. Bu da, aynı DVD-R veya DVD+R ayrımı gibi, sürücü üreticileri tarafından baştan belirtilen özellikleridir. Sürücüyü aldığınız zaman, hangi tür medyaya yazabileceği zaten bellidir. Sürücüyü üreten firma, DVD+R/RW sürücü olarak ürünü tanımlıyorsa, hem DVD+R, hem de DVD+RW üzerine kaydedebileceği anlamına gelir. Son aylarda, daha çok firma, birden fazla formatı destekleyen sürücüleri piyasaya çıkarmaktadır.

CD-RW nedir ve nerede kullanılır?
CD-RW, İngilizce Compact Disc Re-Writable kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir. Bu diskin üzerine teorik olarak 1000 defa kayıt edilebilir. CD-R’lere göre biraz daha karışık bir yapıya sahiptir.Kimyasal bir katmanın yerini iki farklı yüzey alır: Dielektirik yüzeyi ve faz değişimi metali yüzeyi. CD yazıcısı, lazerin ısısıyla yansıma niteliğinde bir yansıma meydana getirir.Lazer,çukur (pit) oluşturarak,yansıyan ışığın daha fazla saçılmasını sağlar. Böylece karanlık alanlar oluşur. Bu sistemin geri dönüşü mümkündür. Teoride bir CD-RW, 1000 defa silinebilir ve yeniden yazılabilir ancak pratikte bu sayıya ulaşmak pek mümkün olamamaktadır.

Bunun en önemli sebebi ise medyayı iyi koruyamamamız olmaktadır. CD-RW ‘leri mutlaka bir CD kutusu içerisinde fiziki etkilerden ve parlak ışık kaynaklarından korumamız gerekmektedir.Yeniden yazılabilir CD’ler ( CD-RW ) yazma hızları açısından incelendiğinde, sadece belirli bir hıza kadar çıkabildiği görülür. Önemli bir hatırlatma: 16x-24x bir CD-RW medya, en az 16x yeniden yazma hızına sahip bir CD yazıcı tarafından yazılabilir. Yani hız belirtilirken, hız aralığı olarak belirtilen değerden küçük olanından daha düşük hızlarda, büyük olanından ise daha yüksek hızlarda kayıt mümkün değildir. Bu değerlerin dışına çıkamazsınız, örneğin, 40x/12x/48x bir CD yazıcıyla 16x-24x bir medyayı kulanamasınız.

Aynı şekilde, 40x/12x/48x bir yazıcı ile, 4x’i destekleyen bir medyaya, 4x’ten daha hızlı, mesela 12x kayıt yapamazsınız. Kullanım amacınıza göre, CD-RW’ı defalarca yazabilir, silebilir, veya yüksek kapasiteli bir floppy disket mantığıyla da kullanabilirsiniz. Bu konuya ilişkin bir dipnot olarak, Audio CD hazırlamak için genellikle CD-RW kullanamayacağımızı hatırlatmalıyız. Çünkü CD-RW’lerin kendilerine has yansıtma yüzeyleri çoğu CD çalar ile uyuşmaz. Bazı CD çalarlarda, CD-RW ile uyumlu olup olmadığı, ürünün üzerinde, yada kullanma kılavuzunda belirtilmiştir. Bir de, Philips ve bazı markalar tarafından piyasaya sunulan Deck Recorder ? Audio recorder’lar vardır.

Bunlar, bilgisayardan bapımsız olarak müzik CD’si hazırlamanıza yardımcı olur. Philips Audio Recorder, sadece Audio CD-R ve Audio CD-RW’ya kayıt yapabilmektedir. CD Copy Center ürün yelpazesinde, her iki ürün de bulunmaktadır.

CD-R/DVD-R tanımlamasında kullanılan X nedir?
Optik cihazların hemen hepsinde okuma ve yazma hızlarının belirlenmesinde X sabiti kulanılır. Ancak X’in değeri CD ve DVD’ler için farklı anlam taşır. CD sürücü ve yazıcılarda 1X’in karşılığı saniyede 150 KB’dir. DVD sürücü ve yazıcılar için kulanılan X değeri ise saniyede 1353 KB’dir. DVD-ROM’daki 1X, 1353KB/saniye, yani kabaca CD-ROM sürücüdeki 1X’in 9 katıdır. 16X bir DVD-ROM sürücüsü, 144X CD-ROM sürücüsünün hızına eş değerde okur. DVD aslında 9 kat daha hızlı dönmez, DVD’nin bit density (veri yoğunluğu olarak çevirebilirirz) daha yüksektir.Kaba bir hesapla, bir CD’de okuyabileceğinizin 3 katı daha fazla bilgiyi DVD’den okutabilirsiniz.

Pratikte ise, CD-R’ların ve DVD-R’ların üzerinde, teorik olarak hangi hıza kadar destekledikleri genelde belirtilir. Bu değerlerin doğruluğunu, ancak ürünü deneyerek anlayabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe, CD yazıcıların destekledikleri yazma hızları zaman içinde 1X’den 2003 sonunda 52X’e kadar çıkmıştır. Bu noktada, yüksek hızla kayıt yapmanıza imkan veren, kaliteli CD-R’ın önemi artmıştır. DVD yazıcılar için ise, 8x yazıcılar piyasaya çıkmıştır. CD Copy Center, dünyada teknolojiyi yakından takip eden, ve birçok ürünü Türkiye’ye ilk getiren firma olarak, hem kaydedilebilir CD, hem de DVD konusunda, dünyada yeni çıkmış birçok ürünü stoklarında bulundurmaktadır. 2003 yılı sonu itibarıyla, CD Copy Center stoklarında yer alan ürünler ve destekledikleri hızlar: CD-R 56X CD-RW 16X-24X DVD-R 8X DVD-RW 2X DVD+R 8X DVD+RW 4X Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu ise, gerçek anlamda her CD-R, üzerinde yazan yüksek hızı desteklemeyebilir. Bu konuda size tavsiyemiz, önce az miktarda alıp, yazıcınızla medyanın uyumluluğunu test ettikten sonra medya alımı yapmanız. Teorik olarak, 650Mb yani 74 dakikalık bir kaydı 1x yazabilen bir CD yazıcı ile 74 dakikada, 2x yazabilen bir yazıcı ile 37 dakikada, 4x yazabilen bir yazıcı ile 19 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Kaydın bitiminde, sonlandırmak, yani finalize etmek ise 1-2 dakika daha alacaktır. CD kayıt hızlarının çoğu lineerdir, yani 12x kayıt yapmak, 6x kayıt yapmaya göre 2 kat daha hızlıdır. Eğer yazıcınız PCAV teknolojisini kullanıyor ise (partial constant angular velocity), diskin neresine kayıt yaptığınıza bağlı olarak hız değişecektir. Mesela 20X kayıt yapan ve PCAV teknolojisini kullanan bir yazıcı, en başta, CD’nin iç göbeğinde 12x olarak kayda başlayıp, dışarılarda 20x’e ulaşıyorsa, 60 dakikalık bir albüm için toplam kayıt süresi 3 dakika ile 5 dakika arasında olacaktır. yazıcı kafası, içte çok hızlı dönerken, dışlara doğru kayda devam ettikçe, hızı yavaşlayacaktır. Rotasyonel hız olarak, 1X olarak okunan bir disk, CD’nin göbekte 530rpm olarak, en dışına doğru ise 200rpm olarak döner. Lineer hız sabittir, diske bağlı olarak 1.2m/s ile 1.4m/s arasında değişir.

CD için, Replication ile Duplication arasındaki fark nedir? Replication CD ne demektir?
Müzik marketlerden, yada mağazalardan alacağınız CD-ROM yada müzik CD’leri, gazeteler yada magazinlerle verilen CD’ler, piyasada orjinal CD yada gümüş CD olarak da tabir edilen, fabrikadan, içerikli olarak çıkan, kalıp yoluyla üretilmiş CD’lerdir. Bunlarda kullanılan kimyasallar farklıdır, ve üretim sırasında, veriyi saklayan boya kaplandıktan sonra, üzerine bir kalıp ile kaşe basılır gibi basılarak, seri üretim yapılmaktadır. Bu tür CD’leri, seri olarak üreten fabrikalar vardır. Türkiye’de 2003 yılı sonunda, 20′nin üzerinde CD üretim hattı vardır. Gazetelerin dağıttığı, değişik magazinlerle beraber dağıtılanlar, yada yeni müzik albümlerinin ve filmlerin çoğu, bu tesislerde üretilmektedir.

Bu tür CD’lerin üzerine, daha sonra kayıt yapmak, eklemek, yada silmek mümkün değildir. Replication CD’leri hazırlamak için, kalıp olarak anlattığımız Stamper’ın hazırlanması gerekmektedir. Bunun maliyeti yüksek olduğu için, düşük miktarlarda, birim başına düşen Stamper maliyeti çok yüksek olacaktır, ve ürünün birim maliyetini artıracaktır. Bu durumda, boş medya üzerine, tek tek kayıt yapmak daha uzun sürse de, çok daha hesaplı olacaktır. CD için Duplication ise, kaydedilebilir medya üzerine (boş CD), CD yazıcı ile kayıt yapma işlemini anlatır. Burada kullanılan disklerin kimyasalları farklı olup, lazer ile yakıldığında, veriyi CD’ye yazmaya ve saklamaya yarar. Burada kullanılabilecek boş medya (CD-R /CD-RW ) ile, yazma işlemini yapacağınız yazıcınızın uyumlu olması gerekmektedir. Bu tür çoğaltımı yapan, bilgisayara bağlı yada bilgisayardan bağımsız çalışan sistemler vardır, bunlara da Duplicator denir. Bu sistemler sayesinde, aynı anda birden fazla kopya yapabilirsiniz.

CD oynatıcım, kaydettiğim CD-R’ı okumuyor, neden?
Her CD oynatıcı, CD-R /CD-RW uyumlu değildir. Özellikle eski teknolojiye sahip olan CD oynatıcıların bir kısmı, CD-R kalitesi yada başka etkenlere bağlı olmaksızın, CD-R oynatamazlar. Bu bir hata değildir, sadece uyumsuzluktur. Son yıllarda, piyasaya yeni çıkan oynatıcıların çoğu, CD-R uyumludur.

CD-R yuvarlak olmak zorunda mıdır?
Hayır. Cd yazıcınızın içinde, 8cm ve 12cm çapında iki tane yuva vardır. Dış hatları, en az 3 noktadan 8cm yada 12cm’lik yuvanın kenarına değmek, ve ağırlık merkezi yine disketin ortasında olmak şartıyla, dilediğiniz şekilde CD-R ürettirmek mümkündür. Bu, pratikte uygulanırken, firmalar, kendi firmalarının logosu yada ürünlerinin şeklinde CD-R ürettirip, buna firmanın kataloğunu yükletmektedir. Halen mağazalarımızda satılmakta olan kartvizit CD-R (kredi kartı büyüklüğüne yakın, dikdörtgen şeklinde, 51Mb kapasiteli), mini CD-R (200-215Mb kapasiteli, 8cm çapında), burç CD-R (51Mb, değişik şekilde), kalp yada çiçek şeklinde, ve değişik şekillerde 51Mb kapasiteli CD-R stoklarımızda mevcuttur.

Müzik CD’si hazırlamak için Audio CD-R mı kullanmalıyım?
Stand-alone, yani bilgisayardan bağımsız çalışan Audio CD Recorder cihazınız var ise, bunlarla yapacağınız kayıtlarda kullanmak için, Audio CD-R / Audio CD-RW kullanmalısınız. Onun dışında, bilgisayarınızda hazırlayacağınız müzik CD’leri için, kaliteli başka bir CD-R kullanabilirsiniz.

CD yazıcı alırken nelere dikkat etmeliyim?
CD yazıcı alırken dikkat edilecek konular:
1. Yazma hızı (Ne kadar hızlıysa, CD yazıcı o kadar iyidir demek yanlıştır. Kullanacağınız medyanın kalitesi, yazmada kullanacağınız program, ve kimi zaman bilgisayarınızın konfigürasyonu yazma hızını etkiler)
2. CD-RW ( CD yazıcınızın, yeniden yazılabilir CD’ye (CDRW) yazabilme özelliği)
3. Overburn ve RAW modu desteği ( Overburn destekleyen yazıcılar, CD-R’a kapasitesinin üzerinde veri yazmanıza olanak verir. Kopya korumalı bir program CD-ROM’u kopyalamak istediğinizde, RAW destekli bir yazıcıya ihtiyaç duyacaksınız. CD yazıcınız, bu özellik sayesinde, CD üzerindeki her bir veriyi (byte) ayrı ayrı kopyalayacaktır)
4. Garanti ve Fiyat (Öncelikle güvendiğiniz bir firmadan, güvendiğiniz bir markayı almanızda fayda var. Garanti süresi içinde meydana gelebilecek arızalarda, iyi servis alabilmeniz önemlidir )

700Mb üzerindeki CD-R kayıtları nasıl yapılır? Her yazıcı ve her oynatıcı buna uyumlu mudur?
Ürünlerimiz arasinda olan 780-870Mb kapasiteli CD-R’lari yazmak için, Overburn denilen islemi yapmaniz gerekmektedir. Her yazici overburn islemini desteklemez. Bu islemde, CD-R’in, en dis bölümlerine veri kaydedilir. Hangi yazicilarin overburn destekledigi, yazici kataloglarinda belirtilmistir. Overburn islemi yapilan, ve kayit yapilan CD-R’lar, çogu oynaticilar tarafindan taninacaktir, ama her oynatici tanimayabilir. Overburn isleminin nasil yapilacagini,Nero ayarlarini, website’mizin girisinde görebileceksiniz. Bu islem, overburn’ü desteklemeyen yazicilarla yapildiginda, yaziciniza zarar verebilir.

52x yazıcım, üzerinde 52x yazan bir CD-R’a ancak 16x kayıt yapabiliyor, neden?
CD-R üzerindeki yazma hızı, ithalatçı yada üretici firma tarafından, diskin üzerine basılan hızdır. Bu hız, genel anlamda, test yapıldığında ulaşılabilen en yüksek hızı belirtir. 52x yazıcınıza, boş CD-R koyduğunuzda, kayıt sırasında en çok 52x’e ulaşmasını bekleyeceksiniz, ama bu ortalama yazma hızı değildir. CD yazıcınız, güvenli olan en yüksek hızda yazacaktır. Bazı büyük yazıcı üreticileri, sadece kendi markaları yada onayları ile satılan disklerin kullanılmasını teşvik etmek amacıyla, yazılım hileleriyle, sadece kendi belirledikleri kodla üretilmiş disklerde maksimum hıza çıkılmasına izin verebilirler. Kendi belirlediği kod yok ise, otomatik olarak hızı 8x’e düşürmeye ayarlanmış olabilir. Bu bir anlamda pazarlama taktiğidir, diskin kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Aynı disk, başka bir yazıcı ile 52x kaydedilebilir. Bunun yanında, üzerine basılan hıza kara veren firmalar, normalde en yüksek 24x destekleyen bir CD-R’a, daha pahalıya satabilmek için, 52x bile bastırabilirler. CD Copy Center ürünleri arasında, değişik ürünlerimiz, 24x-56x aralığında yazılabilmektedir.

Bir CD-R’ın ömrü nedir?
Bu konuda değişik araştırmalar yapılmıştır. Isı, ışık, nem, ve havadaki kimyasallarla temas, bu süreci değiştirebilmektedir. Yapılan testlerde, değişik kimyasallar ve değişik üretim teknikleriyle üretilen diskler, 70 ile 100 yıl arasında çalışacağı tahmin edilmiştir. Bu tahmin, disklerin uygun koşullarda, güneş ışığından uzak saklanması esasına göre yapılmıştır. Gerçek hayatta, iyi saklanmayan, taşınmayan, ve güneş ışığına maruz kalan disklerin aylar içinde kullanılamaz hale gelebileceğini biliyoruz.

CD-R ve CD-RW ürünlerini nasıl işaretlemeli ve etiketlemeliyiz?
Bunun için en iyi yöntem, bu iş için özel olarak imal edilen Marker kalemlerini kullanmaktır. Bu kalemlerin özelliği, CD’nin üzerindeki parlak lacquer yüzeye zarar vermemesidir. CD Copy Center ürünleri arasında, tekli, ikili, ince ve kalın uçlu, mavi-kırmızı-siyah renkli kalemler bulunmaktadır. Bir diğer yol da, etiketlemektir. Yalnız bu noktada dikkatli olmak gerekmektedir. Etiket yapıştıktan sonra kesinlike sökülmemeli, kaldırılmamalıdır. Veriler, Lacquer adı verilen parlak gümüş renkli yüzeyin altındadır. Bu yüzey kalkarsa yada soyulursa, diski bir daha kullanamazsınız. Bu yüzeyi çok iyi korumalısınız. Kurşun kalem, tükenmez kalem yada o yüzeye zarar verebilecek başka kalem kullanırsanız, verilerinize bir daha ulaşamayabilirsiniz.

Elimde 4.6GB bir dosya var, ama 4.7GB kapasiteli bir DVD-R’a sığmıyor, neden?
Sorun şu, bilgisayarcılar, DVD sürücüleri ve DVD diskleri için kullanılan terminoloji farklı. Bilgisayar , ikili sayı sistemi (binary system) kullanıyor. DVD sürücü ve disk üreticileri, ondalık sistemi kullanmayı tercih etmişler. 4.7GB kapasiteli bir DVD+RW, aslında sadece 4.37GB veri saklayabilir (formatlama için kullanılan kapasite de bu değerden düşülecektir). Bilgisayar dilinde 1GB= 1 gigabytes= 1,073,741,824 bytes DVD dünyasında ise 1GB= 1 gigabytes= 1,000,000,000 bytes

Çizik CD’lerinizden Kurtulun

En sevdiğiniz müzik CD’lerinizi artık dinleyemiyor musunuz? Ya da PC’nizi yeniden kurmak istiyorsunuz, ancak Windows CD’si okuma hataları mı veriyor? Bunların nedeni çoğunlukla hassas disk yüzeyleri üzerindeki çiziklerdir. CHIP, çizik CD’leri tekrar okunabilir hale nasıl getireceğinizi açıklıyor.

Unstoppable Coppier isimli yazılım program ile çizik CD’lerdeki verilerin tekrar okunabilmesi mümkün. Böylelikle söz konusu yazılım ile, bozuk disket ve disklerdeki verileri güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Çizik CD gibi hasarli veri tasiyicilarindan veri okutmak istediginizde, kopyalama islemi yarida kalir veya bilgisayariniz sonsuz döngüye girip yanit vermez hale gelebilir. Unstoppable Copier, kopyalama islemini akilli bir sekilde sonuna kadar devam ettirir. Yinelenen kopyalama denemelerine ragmen yazilim tarafindan okunamayan veriler sonucu ortaya çikan eksik bilgiler, yer tutucularla degistirilir. Kopyalamak istediginiz seyleri serbestçe seçebilir, böylece bir CD gibi tüm bir sürücüyü okutmak veya sadece bir dizini veya tek tek dosyalari kopyalatabilirsiniz.

Kurtarılacak CD’yi veya dosyaları seçin, hedef dizini belirleyin ve Copy düğmesiyle okumayı başlatın. Yazılımın tek olumsuz yönü çok düşük çalışma temposu. Komple bir CD’yi sabit diske kopyalamak için birkaç saati gözden çıkarmak gerekiyor. Programın diske kurulması gerekmiyor. Programı sabit diske kopyaladıktan sonra zip dosyasını açabilir ve hemen çalıştırabilirsiniz. Programı aynı zamanda USB Stick’ten veya disketten de çalıştırmak mümkün.

Shareware alternatifi: IsoBuster

IsoBuster, Unstoppable Copier ile karşılaştırıldığında çok daha zengin bir işlev kapsamına sahip. Yazılım, Unstoppable Copier gibi, hasarlı CD’leri güvenli bir şekilde okuyabiliyor. Bir diğer başarılı işlevi ise oluşturduğunuz imaj dosyalarını okutabilme özelliği. IsoBuster’ın desteklediği imaj biçimleri şunlar: DAO, TAO (Duplicator), ISO (Nero, BlindRead), BIN (CDRWin) ve IMG (CloneCD).

IsoBuster, bunların içindeki tüm dosya ve dizinleri gösteriyor. Seçtiğiniz dosyaları daha sonra fare tıklamasıyla sabit diskinize kopyalayabiliyorsunuz.

Garip ama gerçek: Diş macunu ve buzlukla kurtarma

Çizik CD’leri veya DVD’leri kurtarmak için degisik yöntemler mevcut. Garip gelse de dis macunuyla amatör bir sekilde veya cila makinesiyle profesyonel bir sekilde çizik CD’leri tekrar okunabilir hale getirmek mümkün.

Dişmacunu ve yumuşak bir bezle çiziklerin üzerini (CD/DVD’nin ortasından başlayarak dışa doğru) cilalayın ve daha sonra CD’yi ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu yöntem çoğu durumda işe yarayacaktır. Burada bilmeniz gereken bir nokta da, CD’nin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli yerin daha ziyade CD’nin ortasında olduğudur; uzunçalar plaklarda olduğu gibi dışta değildir.

SkipDoctor

CD üzerindeki çizikleri gidermek için bir diğer profesyonel, ancak pahalı yöntem de, cilalama cihazı, temizlik maddeleri ve çok ince zımpara kâğıdından (veya keçeli ovma bezi) oluşan tamir setleri. Bu cihazlardan biri de yaklaşık 40 dolar’a satılan SkipDoctor (www.3nokta.com.tr/U). Çizik CD’ye, tamir setiyle birlikte gelen cilalama (yeniden yüzeylendirme) sıvısı püskürtülür ve CD SkipDoctor’a yerleştirilir. CD’yi bir defa komple sola veya sağa çevirdikten sonra, yapmanız gereken tek şey bezle kurulamak ve keçeli kağıtla cilalamaktır. Kirlilik derecesine veya çiziğin derinliğine bağlı olarak bu işlemin birkaç defa tekrarlanması gerekebilir, böylece istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Dondurma yöntemi

Değerli gümüş diskleri kurtarmak için forumlarda başka bir yöntemden daha söz ediliyor. Çizik CD’lerinizi bir buz torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun. Bazı kullanıcılar aynı yöntemi sabit disklerinde de veri kurtarmak için kullanıyorlar. Yöntem her zaman işe yaramıyor, ancak disklere herhangi bir zarar da vermiyor.

Her şeyi daha iyi okuyan optik sürücüler

Bilgisayarınızda eski bir DVD sürücüsü veya yazıcısı varsa, yeni bir sürücü satın almak, çizik CD’lerle olan sorunlarınızı en aza indirebilir.

DVD sürücü: Teac DV-516E

Sadece bir DVD sürücüye ihtiyacınız varsa ve DVD yazıcı kullanmayacaksanız, Teac’ın DV-516E DVD sürücüsünü size önerebiliriz. Bu sürücü DVD’leri 16x ve CD’leri de 48x hızında okuyabiliyor.Aygıtın en önemli özelliği ise okuma sırasında fazla gürültü çıkarmaması ve çok başarılı bir hata düzeltme işlevine sahip olması. Fiyat olarak da bir DVD yazıcıya göre çok daha hesaplı (yaklaşık 30 dolar).

DVD yazıcı: LG GSA-4163B

LG’nin GSA-4163B modeli DVD’ler, DVD-RAM’lar ve CD’ler için çok hızlı bir yazıcı. Çift katmanlı komple bir DVD’yi yazmak için ihtiyaç duyduğu süre de oldukça iyi. LG, ayrıca çok iyi bir hata düzeltme işlevine sahip. 2,6 sone’lik çalışma gürültüsünün farkına normalde pek varılmıyor. Ayrıca cihazın medya uyumluluğu da çok iyi. LG GSA-4163B’nin fiyatı yaklaşık 70 dolar.

Özetle: Çizik CD’lerinize ikinci bir sans verin. Önemli bir CD veya DVD’niz okunamayacak derecede çizildiyse bu durum can sikici ve pahali olabilir, ama dünyanin sonu demek de degil.Verilerinizi kurtarmak için halen bir sansiniz olabilir.

Unstoppable Copier mucizeler yaratamasa da iyice çizilmis CD’leri tekrar okuyabiliyor. Sadece çok uzun zamana ihtiyaç duymasi yazilimin islevselligine darbe vuruyor. Sorunu daha hizli ve konforlu bir sekilde çözmek isteyenler shareware alternatifi IsoBuster’a yönelmeliler.

Çizik CD sorununu baska yöntemlerle de çözebilirsiniz. Dis macunu veya SkipDoctor cilalama cihazi çogunlukla iyi sonuçlar verebiliyor. Acil durum çözümü olarak da diski buzlukta dondurmak mümkün.

Sürücünün yaşı da disklerin okunmasında önemli bir rol oynuyor. Teac DV- 516E gibi yeni bir DVD sürücüsü veya LG GSA-4163B gibi yeni bir DVD yazıcı çok başarılı hata düzeltme işlevlerine sahip.

Tüm bunların dışında, elbette çizikleri önlemek için en iyi yol CD’leri iyi bir şekilde muhafaza etmekten geçiyor. CD/ DVD’lerinizi kullandıktan sonra her zaman zarfına veya kutusuna geri koyun ve özellikle de asla verilerin yazılı olduğu yüzünün üzerine koymayın.

CD / DVD Boyutları

CD Tipi : Normal CD CD Tipi : Kartvizit CD CD Tipi : Mini CD
Çap : 120 MM Çap : 80 MM Çap : 80 MM
Kapasite : 700 MB Kapasite : 50 MB Kapasite : 185 MB

Kartvizit CD Üzerine Baskı

Küreselleşme sürecinin hız kazandığı günümüz dünyasında kolay ve ucuz tanıtım araçları büyük önem kazanmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkemizde bu araçların önemi bir kat daha artmaktadır. Firmamız bu ihtiyaçtan yola çıkarak çağın gereklerine uygun bir reklam-tanıtım aracı olan kartvizit cd’ sini geliştirmiştir.

Kartvizit Cd’ ler son zamanlarda az yer kaplayan manyetik bilgi depolamada tercih edilir olmuşlardır. Bu tercihin sebebi boyutları gereği cd’ nin oldukça az yer kaplamasıdır. Adından da anlaşıldığı gibi bu cd’ ler birer kartvizit boyutundadır.

Firmamız bu kolay taşınabilir medyayı şirketlerin, otellerin, şahısların reklamlarını, kataloglarını ve tanıtımlarını gerçekleştirmek için kullanılır hale getirmektedir.

İçerik

1. Video Çekimleri : Firmamız kartvizit cd’ si tasarımında kullanılacak olan şirket, ürün, üretim aşamaları video çekimlerini; bunların mix edilmesini ve seslendirmesini kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir. Bu çekimler digital video kameralar ile gerçekleştirilip bilgisayar ortamında şirketlerin birer reklam filmi haline getirilir. Bu filmler ayrıca yine tarafımızca istenilen her hangi bir yabancı dilde özel ses stüdyolarında spiker ve ses sanatçıları tarafından seslendirilir.

2. Fotoğraf Çekimleri : Firmamız video çekimleri yanı sıra yine kartvizit cd’ si tasarımında kullanılacak olan fotoğraf çekimlerini profesyonel digital kameralar ve profesyonel bir ekiple gerçekleştirilmektedir. Özel ürün çekimleri fotoğraf stüdyolarımızda gerçekleştirilmektedir.

3. Programlama : Firmamız tarafından düşünülen ve hayata geçirilen bu özellik sayesinde web sitesi ve kartvizit cd sini bir arada kullanabilme özelliği kartvizit cd sini bir reklam aracı olmanın yanı sıra müşterilerinizi tanıyabileceğiniz ve özel programlamayla onların gerçekleştirdiği işlemleri takip edebileceğiniz bir hal alır.

4. Animasyon : Animasyon tasarımları bilgisayar ortamında Macromedia Flash programı aracılığıyla gerçekleştirilir. Firmamız bu özelliği sayesinde piyasadaki emsallerinden tamamen bağımsız ticari, bir amaç gütmeyen, amatör ruhlu tasarımlar gerçekleştirir.

5. Kartvizit Cd Üzerine Baskı : Kartvizit cd yüzeyine yine tasarımı firmamızca yapılan özel baskı uygulanmaktadır. Bu sayede bu cd’ler hem interaktif tanıtım-reklam aracı hem de birer kartvizit şeklini alırlar.

6. Cd Çoğaltımı : Cd adeti en az 500 olmak üzere cd çoğaltım işleri istediğiniz sayıda, garantili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yukarıda sayılan ve tümü firmamız bünyesinde gerçekleştirilen içerikler, firmamız bünyesinde bir paket halinde hazırlanır.

Teknik Özellikler :

1. Kartvizit CD 49,5 MB veri kapasitesine sahiptir.

2. Normal kartvizitler gibi rengi solup, deforme olma ve yırtılma problemi yoktur.

3. Özel koruyucu PVC kılıfı sayesinde çizilme sorunu yoktur.

4. Kartvizit CD’yi deformasyona uğratmadığınız ve kırmadığınız sürece, bilgileriniz 100 yıl muhafaza edilir.

5. Bireysel ve firma bilgileriniz , CD kalitesinde saklanır.

6. Kartvizit CD Hareketli video görüntüleri, ses efektleri ve animasyonları içerir.

7. Kendinize ve firmanıza özel CD kapağı, özel grafik işleme yöntemleriyle hazırlanır.

8. Kendi kişisel ve firma bilgileri ( Adres, telefon, e-mail, web sayfanızın adresi) CD etiketi üzerinde de bulunur.

9. Kartvizit CD içerisinden kendinizin veya firmanızın e-mail ve web sitesi linklerine sahip olursunuz.

10. Çok hafif ve ufak olduğu için taşıma problemi yoktur.

11. Özel günlerde (bayramlarda, yılbaşında, firma kuruluş yıldönümlerinde ) dostlarınıza ve diğer firmalara yollayacağınız tebrik kartı ve tanıtım broşürü olarak kullanabilirsiniz.

12. En büyük avantajlarından biride kendinizi ve firmanızı, yüz yüze konuşuyormuş gibi Görsel ve İşitsel olarak tanıtabilirsiniz.

13. İsteğe bağlı olarak özel günlerde kullanacağınız Kartvizit CD’lere, özel kapak ve ambalaj yapılır.

14. Özel programlama teknikleriyle şirketinizin çalışma sahası ve müşteri portföyüne göre kartvizit cdler birer anahtar haline getirilebilmektedir. Örneğin; bir gömlek üreticisi müşterisine vermiş oldukları siparişleri takip edebilme olanağı sağlamak istemiş olsun. Firmamız özel programlama ve buna özel tasarımıyla, kartvizit cd’ sini gömlek üreticisinin müşterisine birer anahtar teşkil edecek şekilde hazırlayabilir. Bu ve buna bağlı örnekler daima sizlerin isteklerini karşılama doğrultusunda çoğaltılabilir.

15. Bu Cd’ler bilgisayarın cd romuna konulduktan hemen sonra otomatik olarak çalışır

16. Ayrıca isteğe bağlı olarak vcd ve dvd oynatıcılarda çalışabilecek şekilde de kartvizit cd tasarımları da yapılmaktadır.

Kartvizit CD Nedir ?

Ufak, taşınabilirliği kolay ve hoş bir görünüme sahip olduğu için sıkça kullanılmaktadır. Tanıtım ve İnteractive cd amaçlı kullanılmaktadır. Kapasitesi 50 MB.’dır.

Eğer Kartvizit CD niz ile yapabileceklerinizden henüz haberiniz yoksa lütfen bir kaç dakikanızı bize ayırın… Küreselleşme sürecinin hız kazandığı günümüz dünyasında kolay ve ucuz tanıtım araçları büyük önem kazanmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkemizde bu araçların önemi bir kat daha artmaktadır. Firmamız bu ihtiyaçtan yola çıkarak çağın gereklerine uygun bir reklam-tanıtım aracı olan kartvizit cd’ sini geliştirmiştir. Kartvizit Cd’ ler son zamanlarda az yer kaplayan manyetik bilgi depolamada tercih edilir olmuşlardır. Bu tercihin sebebi boyutları gereği cd’ nin oldukça az yer kaplamasıdır. Adından da anlaşıldığı gibi bu cd’ ler birer kartvizit boyutundadır. Firmamız bu kolay taşınabilir medyayı şirketlerin, otellerin, şahısların reklamlarını, kataloglarını ve tanıtımlarını gerçekleştirmek için kullanılır hale getirmektedir.

Kartvizit ebatında, bilgisayara takıldığında otomatik olarak açılabilen “interaktif tanıtım cd’leridir. Fuarlarda ve organizasyonlarda taşınması ve dağıtılması daha kolay ve daha etkili cdlerdir. Cepte rahatlıkla taşınabilmesi nedeniyle daha çok tercih edilen cd’lerdir.

Dijital Kartvizit

Dijital Kartvizit normal kartvizitler büyüklüğünde CD’ler olup; içinde 50 Mb’ a kadar veri taşıyabilmektedir. Cüzdan içinde ve kartvizit çantasında taşınabilmektedir.

Dijital kartvizitlerin kişisel bilgilerin yanısıra çalışılan kurumla ilgili detaylı bilgilerin içinde yer alabilir.

Kartvizitlerin avantajları;

• Kolay Barındırılabilirlik
• Kolay Taşınabilirlik
• Etkileyici Sunum ve İmaj Üstünlüğü
• Yüksek Veri Barındırma Kapasitesi
• Sesli-Video Görüntülü-İnteraktif Yapı
• İstenilen Sayıda ve Esnek Üretim
• Sık Güncellenebilme Olanağı

Mini CD Üzerine Baskı

Kartvizit ve Standart Cd arasında büyüklüğe sahip  (8cm*8cm) diğer cd’ler gibi otomatik açılabilme özelliğine sahip   interaktif cd’lerdir. Kartvizit Cd’ye oranla biraz daha büyük kare şeklinde olan mini Cd’ler 210 Mb alana sahiptir.

Mini Cd-R ‘ın kullanıldığı yerler

• Ürün veya hizmetlerinizi
• Kendinizi, firmanızı veya çalışmalarınızı
• Otelinizi veya seyahat acentenizi
• Sergi, sempozyum, konferans veya çeşitli etkinliklerinizi
• Eserlerinizi
• Ülkenin veya bir yörenin tanıtımını
• Mağazanızı
• Showroom ‘unuzu
• Web sitenizi
• Okulunuzu
• Katıldığınız fuarlardaki standınızı güzel bir müzik eşliğinde, sesli ve hareketli olarak mini cd aracılığıyla çok daha ekonomik ve hızlı tanıtabilirsiniz.

Mini CD Nedir?

Bunlar normal CD’lerden farksızdır. Sadece boyutları daha küçüktür. Multisession özelliği ile sadece bir defa kayıt edilen CD’lerden ayrılır. Minidisklere bir çok defa yazıp silme özelliği yani multisession teknolojisi MD’lerin standart özelliğidir.Multisession şeklinde kayıt durumunda, kayıt birkaç oturumda yapılır ise, her bir oturum için CD-ROM’un üzerinden belli bir yerin kaybı sözkonusudur. Halbuki bir MD için böyle bir sorun yoktur. Kayıt defalarca olmak üzere üst üste hem de dijital olarak hem de kayıpsız olarak yapılır.

Çok pahali, walkman büyüklügünde daha dogrusu küçüklügünde olanlari da vardir. Bunlarla dijital kalitede bir röportaj yapilabilir. Kayit silinebilir, var olan bir kayidin üzerine “bindirerek miks” gibi bir lüksünüz de bazi modellerde vardir. Bu sekilde “fade in-fade out” teknigi ile CD üzerinde direkt miks olayi olanakli hale gelir. MD’nin tamamini silmek ise bir saniyelik bir olaydir. O yüzden kayit ettikten sonra yanlislikla tüm kayidi kaybetmemek için protection’u açmalisiniz. MD’ler normal CD’lerden daha küçük ebatli olup kayit süresi degiskendir. Fakat siklikla 74 dakikalik dijital kayit süresi olanlari kullanilir.

Gelişen teknoloji ile 2 saatlik kayıt yapanları çıkmıştır. Bu tür re-writeable-erasable CD’lere direkt kayıt edebilen dijital kameralar da piyasaya sürülmüştür. Optik zoom’larına ilaveten 48x veya 120x gibi dijital zoom da yapabilen bu yeni nesil kameralarda görüntü çok daha nettir ve keskindir. Hemen sol üstte bir MD’nin içindeki diski birebir ölçekte görmektesiniz. Daha büyük görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Artık yeni çıkan MD’ler farklı farklı renklerde olabilmektedir. Yukarıda şeffaf dış plastiği pembe renkli bir MD görülüyor. İlk resim MD’nin üstten, ikincisi ise arkadan görünümü. 74 dakika dijital kayıdı barındırabilen bu tip disklerin ömrü de oldukça fazladır.

DVD Paketleme

Firmamiz çogaltimini yaptigi ürünleri isteiginize göre plastik cd kutusu, karton kutui, zarf seklinde paketler ve uygun boyutlarda kolileme islemini gerçeklestirir. Üst baskilari yapilmis bütün CD’ler paketlenmeye hazirdir. CD’ler için çok farkli paketleme sekilleri kullanilabilir. Ama en çok kullanilan, CD kutusudur. Standart CD kutusuna kutulama yapmak otomatik olarak el degmeden yapilabilir. Fakat diger kutulama sekilleri genellikle elle yapilir

 

CD’ler için çok farkli paketleme sekilleri kullanilabilir. Ama en çok kullanilan, CD kutusudur. Standart CD kutusuna kutulama yapmak otomatik olarak el degmeden yapilabilir. Diger kutulama sekilleri ise genellikle elle yapilir.

Blu-ray Nedir ?

Veri depolama ve taşıma son zamanların en büyük sorunu. Gün geçtikçe veri miktarı artıyor ve aynı oranda artan veriler hafızalara sığmıyor. Artık dosyalar sadece metin tabanlı da değil. Günlük hayatımızda video, resim, ses dosyaları vazgeçilmez durumda… Ayrıca kaliteleri de artmakta.
Daha kaliteli dosya daha fazla tanımlama bilgisi demektir. Daha fazla tanımlama bilgisi de daha fazla boyut demektir. Büyük boyutlu dosyalar önceden CD’lerle kolayca taşınabilirken artık yüksek kalitede bir film zevki için DVD’ler yeterli değil.

DVD’ler veri taşıma kapasitesi ile herkesin gözdesi durumunda. Bir anda 4.5 GB veriyi yedekleyebilmek büyük avantaj. Ama artık bu teknoloji de yeterli değil. Zira şu anda elle tutulur büyüklükte bir sabitdisk 40-60 GB dolaylarında. Bunun ortalama 10 GB’lık kısmının sistem ve program dosyalarından oluştuğunu varsayarsak evamlı dolan sabit disklerimizin boşaltılması için DVD ‘ler yetersiz gelmektedir.

Ve bu aşamada imdadımıza Blu-ray diskler yetişiyor. Tek katmanda 25 GB (çift katmanda 50 GB) veri saklama özelliğiyle Blu-ray diskler yeni gözdemiz olacaklar. Peki nedir bu Blu-ray diskler? Neden bu kadar yüksek bir kapasiteye sahipler? Ne kadar zaman sonra hayatımıza girecekler?

“Blu-ray” Nedir? 
“Blu-ray”, birçok teknoloji ve eğlence sektörü liderlerinin bir araya gelerek oluşturduğu topluluğun geliştirmek ve yeni jenerasyon optik medyaları belirlemek için yürüttükleri projedir. Blu-ray teknolojisinin tüm işlerinden Blu-ray Disc Association (BDA, Blu-rak Disk Topluluğu) sorumlu durumda. Blu-ray gelişimine ortak olan firmalardan bazıları Apple, Dell, HP, JVC, LG, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sony ve TDK olarak sıralanabilir. Blu-ray ayrıca Warner Bros, MGM, Sony Pictures, Fox gibi bir çok film ve medya devini de arkasına almış durumda.
İlk bakışta Blu-ray ismi garip kaçıyor. Blu-ray tam anlamıyla mavi lazer demektir. Aslında ingilizce telaffuzu “Blue Ray”, fakat günlük hayatta kullanılan söz öbeklerine patent verilmediğinden bu form seçilmiş. Dolayısıyla “Blue-ray” olan “Blue ray” den söz edilirken mutlaka “Blu-ray” diye yazılmalıdır. Yani “Blue-Ray”, “Blu-Ray” gibi yazımlar yanlıştır. Blu-ray kullanarak üzerinde işlem yapılan medyanın ismi Blu-ray Disc’tir. Blu-ray Disc’in kısaltılmışı da BD ‘dir.BD ‘lerin kapasite avantajı da iki şekilde sağlanmış. Birincisi dalga boyu kırmızı lazerden daha küçük olan mavi lazer kullanımı. İkincisi ise odaklama becerisi diyebileceğimiz “Numerical Aperture (NA)”, yani Numerik Darlık. Mavi lazer kullanan tek yeni teknoloji BD’ler değil, bunun yanında Yüksek Çözünürlüklü DVD, Hign Definition DVD yani HD-DVD ‘ler de var. Teknik olarak DVD’lerle aynı olan HD-DVD’lerin tek artısı kırmızı lazer yerine mavi lazer kullanmaları. Blue-ray disklerin farkı odaklama becerileriyle ortaya çıkıyor. Blu-ray teknolojisinde DVD’lerde buluan 0.65 odaklama becerisi 0.85’e çıkmış. Daha iyi odaklayan lazer kafası daha ince detaylara inmiş ve bu avantaj kapasiteye olumlu yansımış. Tüm bunların yanında bir çok ek metodlar da kullanılarak 25 GB gibi bir kapasiteye yükseltilmiş.

Teknik Özellikler
CD, DVD ve BD’lerin kapasite standartları sırasıyla 1982, 1996 ve 2002’de belirlendi. Standardı belirlerken en önemli değer olan kapasite CD’de 74 dakika çift kanal ses yani 800 MB iken, DVD’lerde bu değer 2 saat 50 dakikalık standart çözünürlükte ve MPEG-2 sıkıştırmalı film olarak belirlendi. Bu özelliklerdeki bir film resim kalitesine bağlı olarak 4.7 GB’a çıkabilir. Blu-ray Diskler ilk etapta iki saatten daha fazla HDTV (Yüksek Çözünürlükte Televizyon) yayınının kaydedilebileceği bir büyüklük düşünüldü. Bu da 22 GB’dan daha fazla bir disk alanı demek. Bu kapasiteye ulaşmak için gerekli ilk teknoloji Blu-ray’in de temelini oluşturan mavi lazer teknolojisidir.

Görülebilir ışığın dalgaboyu 400nm’den 700nm’ye kadardır. Dalgaboyu 400nm’den az olan ışık morötesi (Ultra Vilolet, UV), aynı şekilde dalgaboyu 700nm den büyük olan ışık kızılötesi (Infra Red, IR) olarak adlandırılır. Dalgaboyu küçüldükçe ışığın taşıdığı enerji miktarı artar. Örneğin en düşük dalgaboylu ışık olan Gama ışınları radyoaktif enerji taşır. Görülebilir ışıklardan en yüksek enerjiye sahip renk mordur dolayısıyla Blu-ray sürücüleri DVD sürücülerden daha fazla enerji tüketecekler.
CD’lerde kızıl ötesi, DVD’lerde kırmızı lazer kullanıldı. Bu gelişim HD-DVD ve BD’lerle mavi lazere doğru ilerledi. Blu-ray’in kullandığı lazerin 405nm dalgaboyu ile okuma alanından büyük oranda tasarruf edildi. Yani mavi lazerin kullanılması ile lazerin disk üzerinde okuduğu alan küçüldü dolayısıyla birim alana daha fazla iz yerleştirildi.

Ayrıca yüzey kalınlığı azaltılarak okuma hataları da büyük oranda giderildi. CD’lerde yüzey kalınlığı 1.2mm’ydi. Lenslerin odaklama becerisi ise 0.45 olarak ayarlanmıştı. DVD’lerde 0.6mm yüzey kalınlığı ile odaklama becerisi 0.60 olarak belirlenmişti. Bu iki format arasındaki uyum sorunu özel bir odaklama lensi kullanılarak aşılmıştı. Bu lens 780nm (kızıl ötesi) ışını 0.45 NA değeri olan kısımdan 650nm (kırmızı) ışını 0.60 NA değeri olan kısımdan geçiriyordu.

Yüzey kalınlığı korunarak sadece mavi lazere geçilmesi HD-DVD formatını oluşturdu. Temelde DVD ile HD-DVD arasındaki tek fark kullanılan lazerin rengiydi. Fakat bu değişiklik DVD’lerin kapasitesini sadece 15 GB’ta çıkardı. Sonuç olarak yüzey kalınlığı azaltılmalı ve lensin odaklama becerisi yükseltilmeliydi. Çünkü sadece odaklama becerisinin artması kalın yüzeylerde daha fazla okuma hatasına sebep oluyordu. Geriye uyumluluk açısından yeni bir teknoloji gerekliydi. Bu amaçla CD ve DVD’le arasındaki uyumu sağlamak için kullanılan lense benzer bir lens Blu-ray sürücülerde de kullanılarak DVD’lerle uyum sağlandı.

BD’lerin yüzey kalınlığı 0.1mm olarak ayarlanmış durumda. Bu şekilde odaklama becerisi 0.85 olan bir lens ile daha küçük izler okunabilmekte ve hedeflenen disk kapasitesi olan 22GB üzerine 3GB daha eklenerek 25GB gibi bir değere ulaşılmakta.

Tabii ki bu kalınlık disklerin korunması için yeterli değil. Yani çizilmesi kolay olan DVD’lerden daha hassas BD’ler. Öyleki ilk etapta BD’ler koruyucu bir kartuş içinde çıktılar (en azından prototipleri). Fakat şu anda 0.1mm’nin 0.02mm’si sertleştirilmiş bir katmanla boyanıyor. Bu teknik DVD’lerde de kullanılmıştı. Sonuç olarak daha sağlam ve kartuşa gerek kalmadan işlem yapılabilen medyalar üretilmiş oldu. Şu anda üretilen BD’lerin hepsi kartuş olmadan kullanılıyor. Kartuş sadece çok özel zorlu koşullarda , gerekirse kullanılabilecek bir opsiyon durumunda.
Şimdi de hali hazırda bulunan BD türlerini açıklayalım.

BD Medyalar 
BD medyaların türleri tahmin edebileceğiniz gibi BD-ROM, Blu-ray Disc Read Only Memory, yani sadece okunabilen BD; BD-R, Blu-ray Disc Recodable, kaydedilebilen BD medyası; ayrıca BD-RE, Blu-ray Disc Rewritable, yeniden yazılabilen BD medya. Aslında bu türlerin çıkış sırası böyle değil. Önce DVD’lerde yaşanan kaydedilen DVD medya farkılıklarındaki sorunun yaşanmaması için önce BD-RE’ler üretildi sonra sırasıyla BD-Rom ve BR-R medyalar geliştirildi.

Bunların yanında disk yüzeyine uygulanan altın ve silikon bazlı iki katman ile seçici geçirgen yüzeyler oluşturularak üretilmiş hibrit (melez) medyalarda firmaların ürün yelpazesine eklendi. Bu yüzey ile çift katman DVD ile tek katman BD’ler birleştirilmiş. Bu teknoloj sadece deneme amaçlı. Aslında BD-RE’ler ile çift katman DVD-R fiyatları arasında fark yoksa güzel bir yöntem olabilir. Zira bu medyaların DVD olan kısmı kullanıldığında BD özelliği, BD olan kısmı kullanıldığında DVD özelliği kayboluyor. Bu tip medyalarının uygulanam özelliğinin arkasaında koruyucu katman kalınlığı yatıyor. 0.1mm’den sonra BD katmanı onun da arkasından DVD katmanları yerleştiriliyor. Aslında aynı mantıkla BD, DVD ve CD ortamları aynı diskte toplanabilir ama bu tip bir çalışma oldukça gereksiz olur.

Şu anda BD üretimi yapan şirketler oldukça fazla bunlardan bazıları TDK, Maxwell, JVC, LG, Panasonic, Philips ve tabii ki Sony. Ayrıca BD okuyabilen ürünler de çeşitlilik gösteriyor. Evinizde BD filmleri izleyebilmeniz için LG, Panasonic, Mitsubishi, Sony, Philips, Samsung, Pioneer gibi firmalar BD oynatıcılarını üretmiş durumdalar. Bunların yanında aynı firmaların BD kaydedicileri, ve bu firmalara ek olarak Benq, HP gibi firmalarında BD sürücüleri bulunmakta.

Ek olarak Blu-ray teknolojisinin hedefi olan yüksek çözünürlüklü filmler de ufukta görünüyor. Büyük film şirketleri popüler filmlerin BD versiyonlarını çıkaracaklarını duyurdular; bu filmlerin tam listesine http://www.blu-ray.com/movies/ adresinden erişebilirsiniz. Adreste belirtildiği gibi şu anki TV’ler ve DVD’ler standart çözünürlüğü (SD, Standard Definition) kullanıyorlar. Yeni nesil TV’ler (HDTV) ve BD’ler yüksek çözünürlüklü video standardını kullanıyorlar. Bu standart daha fazla tanımlama bilgisi ve daha fazla veri büyüklüğü isteyecekler. Bu da BD’lerin üretilme amacını oluşturuyor.

HDTV için birkaç şeyi belirtmekte fayda var. HDTV yayınları şu anda ABD ve Asya’da yapılmakta. Avrupa’da deneme yayınları yapılıyor. Yani Türkiye’de bu teknoloji yok.

BD Neleri Hedefliyor? 
Blu-ray Disk teknolojisi yüksek kaydetme kapasitelesi ile daha kaliteli videoların saklanmasını ve dağıtılmasını amaçlıyor. 1920×1080 çözünürlükte progressive (ilerlemeli, tüm piksellerin aynı anda güncellenmesi) olarak iki saat uzunluğundaki filmler yüksek kalitede resim ve ses bilgisiyle bir tane BD’ye kaydedilebilmekte.
Aynı şekilde Blu-ray diskler üzerine iki saatlik (çift katmanlı BD’ler üzerine dört saatlik) yüksek çözünürlükte TV yayını ek sıkıştırma yapılmadan MPEG2-TS (MPEG2-Transfer Stream, Nakil Akışı, HDTV’lerin yayın biçimi) formatında yazılabiliyor. Normal çözünürlükte TV yayınları VHS kalitesinde 12 saat (Çift katman BD’lerde 24 saat) boyunca kaydedilebiliyor.

Yüksek kayıt kapasitesi film şirketleri için yeni imkanlar sağlıyor. Yüksek resim kalitesinin yanında daha fazla özel seçenekli filmlerin dağıtımı yapılabilecek. Yeni nesil BD oynatıcılar BD-J programlama ortamı ile daha etkileşimli bir video keyfi sunacak. Bir yandan video içeriği akacak bir yandan metin içerik sunulacak aynı anda konu ile ilgili bir animasyon oynayacak. Tüm bunlar olurken bir yandan aynı pencerede sohbet de yapılabilecek.
Blu-ray video düzenleme için de yani olanaklar sunuyor. BD’lerin dosya sisteminde videoların nasıl oynatılacağını bildiren gerçek oynatma listeleri (real playlists) yanında sanal listeler (virtual playlists) de bulunuyor. Bu listeler videoların istenilen kısımlarını ard arda bağlantı kopukluğu olmadan oynatılmasını sağlıyor. Yani bir videonun bir parçasından diğer videonun başka bir parçasına araya bir körü klibi ekleyerek geçebilme olanağı sağlıyor. Bu dosya sisteminde video ve ses bilgileri ile bunların nasıl çalınacağını bildiren bilgilerin bulunduğu ve birkaç kilobaytlık alan kaplayan veri tabanını ayrı yerlere yazıyor. Böylece BD’ler üzerine daha hızlı kayıt yapılabiliyor.
Film ve televizyon şirketlerinin yüzünü güldürecek en büyük eklenti, gelişmiş bir kopya koruma özelliği de BD’formatında yerini almış. Normalde dijital yayınlar bir kereliğine kayıt etme ya da izledikçe ödeme gibi kopya korumaları ile iletiliyor. Fakat bu kopya korumaları kaydedici cihazların insafına göre etkin ya da edilgin oluyorlardı. Yani cihazlarda yapılan ufak bir değişiklikle bu korumalar aşılabiliyordu.

Fakat BD kaydedici cihazlar bu kopya korumalarına uygun olarak olarak yazacak ve okuyucular da aynı şekilde bu kopya korumalarına uygun olarak okuyacak zaten dijital yayınlar fazla bir değişiklik yapmadan kaydedildiği için etkin bir koruma sağlanabilecek.

BD’lere özel kopyalama sistemi ile okuyucu aygıtları seçebilme imkanı sunan BD’lerin geçersiz aygıtlarla (yasal olmayan ya da patent almamış) çalınabilmesi engelleniyor. Aynı şekilde yazılmadan önce şifrenebilen içerik ve şifreleme sistemine sahip bir kopyalama koruması ile gelen BD’lerin üzerine kayıttan önce benzersiz bir değer yazılıyor ve bu değer diskin içeriğinin çözülmesinde kullanılıyor.

Bu iki döngüyü biraz açalım. Birinci döngüde TV yayınlarından kayıt yapılırken kaydedici legal cihaz yayın şifrelemesine göre bir kereliğine kayıt yapacak. BD’ler üzerine kayıt yaparken pek bir değişikliğe uğramayan yayınlar aynı şifreleme sistemi korunarak saklanacak. Benzer şekilde legal okuyucular şifreleme sistemini BD’den öğrenecek ve ona göre oynatacak.

İkinci döngü ise film ya da yayının nasıl korunduğu belirtiliyor. Öncelikle BD’ler, üzerinde nasıl şifrelendiğini barındıracak. Bunun yanında o BD’ye özel bir değer, bu şifreleme sistemini çözmek için kullanılacak ve bu değer de BD’nin üzerine yazılacak. Ve geri kalan kısım şifrelenmiş bilgilerden oluşacak. BD’ler sadece legal aygıtlar tarafından okunacak. Yani bir şekilde illegal bir aygıt şifreli bir BD’yi okumak istediğinde BD’ kendini çözdürmeyecek. Rom-Mark isimli yöntem ile BD üzerinde aygıt seçici bir sistem bulunuyor ve illegal oynatıcıların okumasını engelliyor.

HDMV 
High Definition Movie, yani yüksek çözünürlüklü film, tam anlamını BD’lerle bulacak. DVD’lerden daha kaliteki resim kalitesinin yanında daha fazla kanaldan sıkıştırmasız ses paketleriyle, Blu-ray diskler, DVD’lerin sunduğunun daha da ötesinde bir film keyfi sunacak.

Blu-ray disklerde desteklenen video teknolojileri MPEG-2, MPEG-4 AVC, ve SMPTE VC-1 (Society of Motion Picture and Television Engineers Video Codec-1, yeni nesil TV kodlama teknolojisi) olarak planlanmış durumda. Ayrıca BD’lerde LPCM (Linear PCM, Doğrusal PCM, sıkıştırmasız ses formatı. 8 kanaldan 48 KHz sesi kodlayabilen bir format, 6.144 MB/san kalitesine kadar çıkabiliryor. Kaliteli bir MP3 ortalama 128 kbit/san kalitededir.), Dolby® Digital Dolby Digital Plus (BD’lerde 8 kanal 4.7 Mbit/san kaliteye ulaşabiliyor), Dolby Lossless (Ses BD’leri için kayıpsız çok kanallı ses formatı), DTS digital surround ® ve DTS-HD ses formatları yer alacak.

Daha yüksek kalitede altyazı gösterme olanağı da BD’lerde sunulacak. Alt yazılar için ayrılmış iki panel bulunacak. Bu panellerde alt yazıları görünürden görünmeze ve görünmezden görünüre hafif geçiş yapabilecek (fade out/in), alt yazıların renkleri değişebilecek.

HDMV’de gelişmiş bir etkileşimli grafik katmanı da sunulacak. Yani film katmanı üzerine bir de menü katmanı ekleniyor. Menü bilgileri film başlamadan önce belleğe yüklenecek ve kullanıcı kullanana kadar pasif durumda bekleyecek. Bu arada arka planda film oynamaya devam edecek. Böylece film oynarken menüden dil seçimi yapılacak. Eğer filmi bilgisayardan seyrediyorsanız tabii ki bu yazılım programı ile sağlanıyordu. Mesela WinDVD’nin oynatma ekranına sağ tuşla tıklanınca değişik ses ve altyazı seçenekleri arasında geçiş sağlanabiliyordu. Fakat bu işlem DVD oynatıcılarda seçim menüsüne gidilerek yapılıyordu. Bu işlem BD oynatıcılarda film oynamaktayken de yapılabilecek. HDMV ile çok sayfalı menüler de hazırlanabilecek. Yani bir menü öğesine tıklanınca başka bir menü sayfası çıkabilecek. Böylece daha organize olmuş menüler hedefleniyor.

BD-J 
BD-ROM programlanabilir bir arayüz de sunacak. Java temelli bu arayüz ile üreticiler daha fazla etkileşim ve güncelleme sunabilecekler. BD-J ortamı ile üreticiler çeşitli Java uygulamalarını BD’ler üzerine gömebilecekler.

BD-J ile örneğin internetten film fragmanları indirilip oynatılabilecek (tabii ki üreticinin kontrolünde). İçerikle alakalı çok çeşitli oyunlar sunulabilecek. Ayrıca BD-ROM’ların ana menüsünden üretici websitesine bağlanılarak oyun indirme olanağı da mevcut olacak. Bunların yanında önceden sınırlı sayıda dille üretilmiş (ses ya da altyazı olarak) filmler için ek dil seçenekleri de internetten indirilebilecek. Kısacası Java ile üreticilerin esnek bir programlama ortamı olacak.

BD Piyasası 
Şu anda (Şubat 2006) kullanıcıya sunulan BD oynatıcı, kaydedici, sürücü aygıtları tam olarak piyasada yaygın değiller. Japonya’da, Panasonic, Sharp ve Sony’nin BD oynatıcıları ve kaydedicileri piyasaya sürülmüş durumdalar. Ayrıca bu aygıtlarda kullanılacak BD medyalar da yine Japonya’da Fuji, Maxwell, Panasonic, Sony ve TDK tarafından piyasaya sürüldü.

İlk etapta Japonya ve Amerika piyasaları hedefleniyor. Fakat yukarıda belirttiğim gibi Japonyada çıkmış olan bazı ürünlerin dışında Blu-ray, en erken ilk baharın ilk aylarından itibaren başka piyasalara çıkacak. Baharın ilk aylarında Samsung BD oynatıcı/kaydedici, 2006’nın ikinci yarısından itibaren Philips BD oynatıcı/kaydedici ve PC için BD sürücü, Pioneer ABD’de 2006’nın ilk çeyreğinde PC BD sürücü ve Haziran 2006’dan itibaren oynatıcı/kaydedici, Sony ise 2006 yazında BD oynatıcı/kaydedicisini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Dünya’nın geri kalanında BD’lerin yaygınlaşması aslında HDTV’ye ne kadar zamanda geçeceklerine bağlı. Çünkü HDTV’nin yaygınlaşması ile HD yayınları oynatabilen televizyonlar daha da yaygınlaşacak ve dolayısıyla bu televizyonlarda film seyretme keyfini daha da arttıracak olan BD oynatıcılar da evlerde daha rahat yer bulacaklardır.
PC’ler için BD sürücülerin çıkmasıyla akla gelen ilk soru muhtemelen işletim sisteminin tavrı olacaktır. Şu anda Microsoft açık olarak BD desteği vermiyor ve Windows Vista’da da BD desteği olmayacak. Bu sorunu üreticiler harici sürücülerle aşacaklar. Sony Microsoft’a tavrını koymuş durumda. Bilişimin önde gelenleri Microsoft’un eninde sonunda iş dünyasının bir çok devini arkasına alan Blu-ray’i kendiliğinden destekleyeceğini belirtiyorlar.

Sonuç 
“Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış” atasözü bu konuya çok uygun. Ülkemiz için bu teknoloji sanırım sadece daha fazla kayıt kapasitesi demek. Zira ortalama tüketici, resim kalitesinden çok filmin zaman öldürme tarafını seviyor. Bu tip bir yorumu korsan film satışlarından çıkarabiliriz. Ama resim kalitesini arayan kullanıcılar tabii ki nasıl şu anda DVD alıyorlarsa fiyatının uygun sevileyelere gelmesiyle filmlerin BD’lerini de alacaklardır. Tabii ki BD filmlerin ülkemiz piyasasına girmesi için HDTV’ye geçilmesi gerekmiyor. Hali hazırda satılan HDTV destekli televizyonlarda BD oynatıcı ile BD filmler izlenebilir.

Lakin, yazının başından beri belirttiğim gibi BD’nin barındırdığı teknolojiler tam anlamıyla sadece ABD ve Asya’da kullanılmakta ve ilk etapta o piyasanın beklentilerine göre dizayn edilmiş durumdalar. Bahsettiğim hedef kitle daha kaliteli film ve televizyon izlemek için HDTV yayınlarına abone olup, HDTV destekli televizyonlarını oturma odasında baş köşeye oturmuş müşterilerdir. Bu tip müşteriler genel olarak en kaliteli ne varsa onu almak için gerekli yatırımları yapmaya hazırdırlar. ABD’nin genel kullanıcı profili bu şekilde. Ülkemizde de kaliteyi arayanlar az değil.

DVD’lerin önünü kesen en büyük etken DVD’lerin kopya korumasının kırılması ve DivX formatının çıkması oldu. Kullanıcı kaliteli bir filmi bir CD’lik boyut harcayarak izleyebiliyordu. XviD ile bu seviye daha da ötelere gitti. Sonuç olarak DVD’ler en azından ülkemizde son bir yılda kayıt amaçlı yaygınlaştı. Ama BD’lerin vaad ettikleri formatlar henüz daha çok yeni ve sunduğu kopya korumasının kırılması zaman alacak. Belki de hiç kırılmayacak. Eğer bu koruma başarılırsa BD’ler DVD’lerden daha hızlı yaygınlaşacaklardır. Kopya korumasının başarısıyla film şirketleri filmlerini ilk etapta BD formatında piyasaya sürecekler ve DVD, VCD, VHS si daha sonradan gelecektir. ABD film şirketlerinin korsandan yana en büyük kaygıları ev sinemasının sekteye uğramasıydı. Çünkü film şirketlerinin kazançlarının yaklaşık yarısı kiralama ve film satışlarından geliyordu. Bu bağlamda Blu-ray geliştirme ekibinin arkasında Warnerbros, Fox, Disney, Sony gibi dev film şirketlerinin bulunması pek de şaşırtıcı değil.

Sözün kısası BD ancak gelecek sene ya da daha sonraki sene hayatımıza girebilecek. Şu anda yapılan tüm yatırımlar hem gereksiz bir harcama hem de erken davranma olur. Örneğin DVD’lerin yaygınlaşacağını duyduğum zaman ilk bilgisayarımla bir DVD sürücü almıştım ama bu DVD sürücüsüne bir DVD koymam dört yılımı almıştı. BD’lerde de benzer bir durum olacağını tahmin ediyorum. Önden BD’sürücüler gelecek ama kaydedicilerin (PC için) üretilmesi ve yaygınlaşması daha ileride olacaktır. Fakat BD’nin yaygınlaşmasında göz önüne alınması gereken bir nokta daha var: BD’lerin gelişme aşaması DVD’lerin tam tersi. Yani ilk etapta BD-RE medyalar üzerinde çalışılmış. Bunun en büyük sebebi DVD’lerde sonradan RW medyaların üretimi için çıkan ayrılıklar olmuş. Ayrı ayrı DVD-RW üreten şirketler birleşip Blu-ray’i geliştirdiklerinden bu tip sorunlar daha başlangıçta çözülmüş. BD-RE’lerin ardından BD ve BD-R’ler çıkmış. Yani PC’ler için üretilecek ilk sürücülerin aynı zamanda kaydetme becerisinin olması bir sürpriz olmayacaktır.

Gelecek 
Gelecek yıllarda film endüstrisinin kalite ihtiyacı duracak demek büyük hata olur. BDA çalışmalarına devam ediyor. Hali hazırda 100 GB boyutlarında diskleri deniyor ve teknik olarak 200 GB’ın üzeri de mümkün. Bu tip teknolojilerin gelişimi devam ediyor.

Blu-ray görülebilir ışığın kullanıldığı en son teknoloji durumunda. Belki görünmez ışık boyutuna geçilebilir fakat bu tip ışıkları yansıtacak materyal üretimi büyük bir sorun. Dolayısıyla ışığın dalga boyunu değiştirmek yerinedaha yüksek odaklama becerisi olan lensler ve daha ince ve sağlan katmanlar kullanılarak daha geniş BD’ler üretilebilir.

İngiliz Kraliyet Akademisi’nden Descartes ödülünü alan tek Türk olan Prof. Ekmel Özbay (Bilkent Üniversitesi NANOTAM Başkanı) ve ekibinin geliştirdiği negatif meta materyaller ışığın daha düzgün kırılmasını sağlıyorlar. Böylece daha yüksek odaklama kapasitelerine ulaşılabilecek. Özbay’a göre bu teknoloji hali hazırda 4.5 GB olan DVD’lerin kapasitesini 100 kat arttırabilecek.

Profesör Ekmel Özbay ve ekibi NANOTAM üssünde geleceğin teknolojisi olan nanoteknoloji üzerine araştırmalar yapıyor. Nanoteknoloji sayesinde önceden hayal görülen boyutlarda veri depolama mümkün. Bu boyutlar, şu ana kadar Dünya’da biriken tüm bilginin bir topluiğne başına sığabilmesi olarak tasavvur ediliyor.

DVD Yazmak

Iste size CD ya da DVD yazma hakkinda unutmamaniz gereken 10 ipucu. Bilgilerinizi CD veya DVD’ya yazmak istediginizde aklinizin bir kösesinde mutlaka bulunmasi gereken 10 ipucu.

Verilerinizi CD ya da DVD’ye yazmak istediğinizde, eminim ki oldukça titiz davranıyorsunuzdur. Fakat bunun için daha dikkatli olmanız gereken noktalar olduğunu da unutmamak gerekir. Bu işi doğru yapmanız ve medyalarınızın ömrünü daha uzun tutmanızı sağlayacak bu ipuçlarını dikkate almanızda yarar var. Biz size CD ve DVD yazmak için oldukça kolay bir kullanıma sahip olan ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir programı yani Nero’yu tavsiye ediyoruz.

1- Kaliteli medyalar kullanın

CD ya da DVD yazarken karşılaştığımız hataların çoğu zaman kullandığımız medyalardan meydana geldiğini görüyoruz. Bazen bu hataların medyaların veri yazılan kısmından meydana geldiğini görürüz. Bu hatalar genellikle çiziklerden, parmak izlerinden veya kullanılan plastiğin kirliliğinden meydana geldiğini görürüz. Bu hataları önlemenin en kolay yolu verilerinizi yazmadan önce medyalarınızı kontrol etmenizdir.

2- Ellere dikkat!

CD ya da DVD’lerinize oldukça nazik davranmanız gerekiyor. Kullanmak istediğiniz medyalara sarılır gibi tutmamanız gerekiyor. Medyanın köşelerinden tutarak bu işi halledebilirsiniz. En kolay yollardan biri budur. Bir diğeri ise, medyaların ortasında bulunan deliklerden kavramak ve yan taraflarından destekleyerek tutmaktır. Medyanızın üzerinde bıraktığınız kir ya da parmak izleri, hem yazarken hem de yazdıktan sonra medyalarınızı okuturken soruna yol açacaktır. Hatta bu sorunlar çoğu zaman verilerinizi kaybetmenize bile yol açabilir.

3- Disklerinizi tozdan koruyun

Boş veya dolu disklerinizi genellikle CD çantalarında veya kağıt zarflarda tutmaya özen gösterin. Tozlar sayesinde oluşan hatalara izin vermemeniz bu sayede olacaktır. Kullandığınız koruyucu yöntem her ne olursa olsun, medyalarınızı toz ve bazı çizikleri imkan verecek darbelerden koruyacak bir yöntem olmalı. Medyanızı yazmaya hazırlamadan önce, diskin veri yazılan tarafını kontrol etmenizde fayda var. Eğer herhangi bir şekilde toz veya çizik görürseniz, bir bezle nazik bir şekilde silebilirsiniz. Bezinizin nemli olmamasına dikkat edin. Bu bir soruna yol açabilir. Medyalarınızı silerken, daire çizmemeye özen gösterin. Bu verilerinizi kaybetmenize yol açabilir. Eğer sorununuz bu şekilde çözülmezse, ılık ve az nemli olan sabunlu bir bezle dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Bu işi yaparken asla ovuşturmayın. Tüm bu işlemlerden sonra, mutlaka en iyi şekilde medyanızı kurulayın. Eğer yeterli bir şekilde kurutmazsanız, hem medyanızda hem de CD/DVD-ROM’unuzda sorun yaşayabilirsiniz.

4- Yazmadan önce planlayın

CD ya da DVD’lerinizi yazmadan önce, ne tür bir işlem yapacağınızı ve ne tür bir veri yazmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer bir ses CD’si yazmak istiyorsanız ve yazacağınız veriler bu yönde ağırlıklı ise, bir veri CD’si yazamazsınız. Yazma işlemi sizin verileri ne şekilde yazmak istediğinize göre planlayarak yazacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeye gayret gösterin.

5- Diğer programları kapatın

Medyalarınıza herhangi bir veri yazarken mutlaka altta çalışan diğer programları kapatın. Download yöneticisi, ekran koruyucu, anti-virüs programı gibi. Bu tür programlar bazı sorunlar yol açabilir. Eğer “Buffer Under-Runs” sorunu yaşayacak olursanız eğer, yazıcınızın “Buffer Under-Run” korumalı olup olmadığını kontrol edin. Eğer diğer tüm programları kapattıktan sonra tekrar bir sorunla karşılaşacak olursanız, daha düşük bir hızda tekrar deneyin.

6- Arada sırada Defrag uygulayın

Defrag sabit diskiniz için en önemli araçlardan biri. Eğer sabit diskiniz oldukça fazla parçalanmışsa, dosyaları aramak ve bulmak o kadar zor olacaktır. Siz ne kadar Defrag yöntemi uygularsanız o kadar kolay ve çabuk dosyalarınıza ulaşabileceksiniz. Bu işlem doğal olarak medyalarınıza veri yazarken de işe yarayacak ve sizi hızlandıracaktır. Bu sayede sabit diskiniz daha fazla bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşmayı başarabilecektir.

7- Asetatlı kalem kullanın

Medyalarınızın veri yazımı işlemi tamamlandıktan sonra yapmanı z gereken şey, tabi ki üzerine ne için ya da ne içerdiğini belirten isimler yazmak olacaktır. Bunun için etiket ya da farklı şeyler kullanmayın. Bu iş için özel olarak hazırlanan ve üretilen asetatlı kalemleri kullanmanızda yarar var. Siz medyanızın üzerine asetatlı kalemle yazdıktan birkaç saniye sonra, yazılar kuruyacak ve bir daha başka bir yere bulaşmayacak veya çıkmayacaktı r. Fakat bu iş için tükenmez kalem ya da farklı marker’lerden kullanırsanız eğer, en kısa zamanda medyanızın üzerinden kaybolacak ya da dağılacaktır.

8- Multi-Session seçeneğine dikkat edin

Medyalarınıza verilerinizi yazarken, Multi-Session özelliğinin kapalı olmasına özen gösterin. CD ya da DVD yazmanın ve sonrasında işi tamamladığınızda medyanızı sonlandırarak bırakmanızın en doğru yol olduğunu unutmayın. Multi-Session özelliği, verilerinizi yazdığınız medyanızın üzerine tekrar herhangi bir veri yazmanıza imkan sağlayacaktır. Fakat yazdığınız bir ses CD’sinin üzerine veri yazmak istediğinizde, bu veriler farklı yazma yöntemleri kullanılarak yazıldıkları için uyumsuzluk göstereceklerdir. Multi-Session özelliği sayesinde, medyalarınızdaki eski verileriniz silinmez ve üzerine tekrar veri yazılması sağlanır. Bu karışıklığa karşı bir önlem olarak Multi-Session özelliğini kapalı tutmanızda yarar var.

9- Yazma moduna dikkat edin

Mümkünse “Disc-at-Once” (Bir- Kerede-Disk) modunu kullanın. “Track-at-Once” (Bir-Kerede-Kaydet) modu yavaş PC’lerde ön belleğin dolmasına engel olurken sektörler arasında boşluk kalması na da neden olur. Bu tür CD’ler izler arasındaki dijital hatalar nedeniyle Master CD’si olarak kullanılamazlar. Bu nedenle “Track-at-Once” kullanmak zorunda olmadığınız sürece “Discat- Once” modu önerilir.

10- Image dosyaları yazın

Eğer herhangi bir veri CD ya da DVD medyasından çeşitli kopyalar yapmak istiyorsanız, bunun için veri saklı olan asıl medyayı değil onun bir kopyasını yani image dosyasını kullanarak bu işlemi yapın. Eğer birden fazla kopya çıkartmak istediğiniz bir medyayı defalarca kullanmak zorunda kalacaksanız bu başınıza bir takım problemler açılabileceği ve bu hataların sizi belki de asıl medyayı bile kaybetmenize neden olabileceği anlamına geliyor. Bunun olmasına izin vermemek için mutlaka önceden bir kopya alın ve aldığınız kopya üzerinden çoğaltım yapın.